Броколи

21
Добави коментар
Bireto
Bireto

Колко често консумирате броколи? Веднъж-два пъти седмично? По-често, отколкото краставици? Предлагам Ви да изхвърлите краставицата от диетата си и да заложите на броколито. То има по-голямо съдържание на протеин, витамини и влакна и е близо два пъти по-засищащо.

Кратка история на броколито

Броколито е култивирано за пръв път в Италия още от времето на Римската империя. Смята се, че е селектирано и развито като зеленчук от дивото зеле, внесенo в Империята от пътешестващи търговци от Мала Азия. Във Франция, броколито било внесено от Катерина Медичи.

Думата „броколи“ (broccoli), произлиза от латинската дума „bracchium“, която днес се превежда като „разклонение“ или „ръка“. Без съмнение наименованието идва от разклонената форма на стеблото. 

Обикновено зелено, броколито може да бъде също бяло или лилаво. Сред разновидностите на броколито е карфиолното броколи, което силно напомня за карфиола и брокоцветното броколи, което е кръстоска между броколи и карфиол. Различните сортове броколи, имат различно разклонени стъбла, дължината им често варира в тегловна част, спрямо големината и броя на цветчетата (цветната част).   

Видове продукти от броколи

Броколи може да закупите в прясно или замразено състояние. Обикновено замразеното е на глави или нарязано на парчета с различна големина. 

Хранителен състав на броколито

Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр:

Продукт

вода в %

ккал

белт. /гр

мазн. /гр

всичко въгл. /гр

хол./мг

захари/гр

 фибри/гр

Броколи

90.7

28

3

0.35

5.25

0

 –

3

богатo е на витамините: витамини С, В5, В9 и про-витамин А

богатo е на минералите: желязо, фосфор, магнезий и калий

Как да изберем и как да съхраним броколито

Изберете броколи с твърдо стебло и цветчета, с равномерен зелен цвят. Избягвайте броколи с разрошени или цъфтящи цветчета или жълти отенъци. Листата трябва да бъдат тъмно зелени и прибрани към стеблото, а повърхността на последното следва да е гладка без наранявания. 

Броколито е много чувствителен към разваляне зеленчук. Старото броколи се познава по меките и спаружени листа, ронещите се отворени или пожълтели цветчета и втвърденото жилаво стебло. Прясното броколи, може да се запази до пет дни в хладилник, ако се постави сухо. Замразеното броколи може да се съхранява във фризер в продължение на година. 

Идеи за приготвяне на броколи

Сурово:

на дребни парчета  в салата

на резени в сандвич 

Варено:

леко сварено (вари се бързо, за около 5 до 10 минути, според температурата на

добре сварено на пюре

Печено:

на фурна в комбинация с меса и сирена

на скара (шиш в комбинация с меса и сирена)

на тиган като гарнитура на меса

Подправки:

сос бешмел

сос холъндайз

добре се понася с масло (ако последното се добави след сваряване)

Препоръчваме ви да опитате Хрупкава салата с броколи и сусам

Идеи за по-здравословна кухня:
Не варете броколито в мазнина, така ще отнемете много от вкуса и витамините му! 

Диетолозите съветват да включите броколито в своето ежедневно меню, като ниско калорична храна богата на фибри и витамини, осигуряващи засищане и здраве.

Кулинарите съветват да не преварявате броколито. Най-вкусно е, когато е леко „алангле“!

Хареса ли ти статията?

Сподели я с приятелите ти, може да бъде полезна и на тях:

Не изпускай и другите ни статии – абонирай се за имейл бюлетина ни.

Владо има дългогодишна практика на треньор, нутриционист и публицист. Отговорен е за подбора на тематично съдържание и неговата научна редакция. Играе основна консултативна роля във форума на медията.