Това са „Бийтълс“, казва дъщерята на Силвия Лулчева, като вижда снимка на майка си от НАТФИЗ

1
Добави коментар

Преди време Елица – 11-годишната дъщеря на Силвия Лулчева, разглежда стар фотоалбум на актрисата и когато вижда една от снимките, спонтанно казва: „О, това да не би да са „Бийтълс“?“

Всъщност не са. Това са състуденти на Лулчева от НАТФИЗ. Фотосът, разбира се, е черно-бял, а подстрижките на момчетатата много приличат на прическите на членовете на английската група. Музиката им обаче е част от детството на Силвия. Тя ги слуша във време, в което песните им изобщо не са популярни в България. Дори са забранявани. По-големият брат – Теодор Лулчев, който е дизайнер на бижута, носи в дома им плочи на бандата. Така още като дете, когато малко хора имат достъп до тази музика, актрисата вече

 – знае всички парчета на „Бийтълс“

Нормално, в момента групата на Джон Ленън изглежда много ретро в очите на Елица. Толкова, колкото и

– другите любими изпълнители на актрисата – Дитер Болен и Томас Андерс от „Модерн толкинг“

Ели – така гальовно се обръща към нея цялото семейство, случайно попада на песен на немската банда в сайта за споделяне на видеоклипове – ютюб. Отива при майка си и татко си – актьора Васил Бинев, и казва: „Намерих една група, имат хубави песни, но са много смешни – с кожени дрехи и фон дьо тен по лицето. Групата няма име, единствено пише, че говорят модерно“.

Ето така детето буквално си превежда от английски името на „Модерн толкинг“ (Modern Talking). Кои са те, след това актрисата от Младежкия театър подробно обяснява на дъщеря си.

Един ден и Елица сяда пред компютъра заедно със Силвия, за да разкаже коя е Рема Марвейн. Това е 10-годишно дете – госпъл певица, която през 2008 година губи майка си Уенди от рак на яйчниците. Утешение намира в музиката. Песента

– Note to God (от английски означава „Писмо до Бог“) е една от най-известните на Рема Марвейн

Първият запис на парчето, който прави баща Тетон в домашни условия, е видян от рекорден брой посетители в ютюб. В Америка детето вече е филмова звезда, след като преди 2 години се снима във филм с Джерард Бътлър.

„Песента е като химн на любовта към живота. Когато я слушам, настръхвам. Нейната музика ме провокира и вълнува. Всички знаят за паметта на водата – хипотеза, според която структурата се променя в зависимост от музиката, която е пусната да звучи в стаята. А представяте ли си какво се случва с човешкото тяло, когато 70% от него са вода“, обяснява актрисата, която играе в един от забавните български сериали – „Столичани в повече“ по Би Ти Ви.

От всички музикални стилове актрисата най-много обича джаз. Особено онзи, изпълнен от гласовете на чернокожите изпълнители като

– Ела Фицджералд, наричана Първата дама на джаза

Американката, примерна ученичка като дете, напуска дома си малка. Майка умира и затова я отглежда нейната леля. Фицджералд е балерина, но един ден случайно се качва да пее на сцената в бара, в който танцува. И оттам тръгва блестящата кариера. „Това наистина ме побърква. Все едно съм живяла през 20-те години на миналия век по време на сухия режим. Тогава е апогеят на джаз музиката, а всички посещават легендарния „Котън клуб“ в Харлем – любимото място на музикантите и гангстерите в Америка. Събирали са се там, за да слушат джаз. Когато гледам филми от този период, нямам никакво съмнение, че познавам тези времена лично и в детайли.“

Актрисата слуша джаз от тийнейджърка. В онова време по време на един купон в дома й идва Йълдъз Ибрахимова – българската певица от турски произход, която тогава е преименувана на Сузана Ерова. Тя пее на компанията, като преди това поглежда в нотната си тетрадка – там освен ноти има полета, оцветени в различни нюанси. „По този начин – чрез цветовете, тя учи музиката. Да, гласът е много специален дар, но е нещо, върху което трябва да се работи цял живот.“

И точно затова Лулчева

– приема като лична обида смъртта на Ейми Уайнхаус и Уютни Хюстън, ако те наистина са взели решението сами да сложат край на живота си. „И двете са ми любими. Липсват ми, въпреки че продължавам да ги слушам.“

– Липсва и гласът на Гена Димитрова

Заради нея обича операта – музика, която по принцип малко хора допускат до себе си. Почти като градска легенда звучи историята за големия талант на певицата. „Казват , че притежава чудесен глас, но трябва да работи върху дишането – да използва повече назалните кухини. Тогава Димитрова започва да прави упражнения – пее, разпява се и след година и половина казват: „Ето тези кухини са отворени и сега гласът ти е още по-богат, развива се.“ Да, но години по-късно правят рентгенова снимка на главата на певицата и се вижда, че въобще черепът няма тази конструкция, при която въпросните кухини могат да се развият. Това означава, че е развила гласа си на ментално ниво. И такива чудеса се случват“, разказва Лулчева.

– Едит Пиаф – френската естрадна певица, отгледана от проститутки, актрисата слуша от времето, когато учи във френската гимназия в София. Ето затова Силвия ще отиде на концерта на Патрисия Каас в зала 1 на НДК на 21 юни, когато поп певицата ще изпее 21 от най-знаменитите песни на Пиаф.

Разбира се, покрай Елица Лулчева е запознава и с

– творчеството на тийнейджърската група „Уан дайрекшън“, както и на още една французойка – Заз, която изне се концерт у нас миналата година. Тогава актрисата има представление в театъра и не успява да я види. Детето обаче отива и през цялото време пее и танцува с 32-годишната певица. Адел, Марая Кери, Ариана Гранде, Кели Кларксън и Бионсе са другите певици, чиято музика Елица слуша постоянно.

„Всичко, което сега Елица пее с пълно гърло, отвя славата на любимите ми гласове от 80-те и не само. Тя с нескрита ирония коментира дрехите, грима и стила на моите луди млади години, но това е прекрасно и е естествният ход на живота. Много весел човек е Елица. Благодарна съм, че имам възможност да се уча от нея, да я чувам. Приемам я като сериозен авторитет. Да, намесвам се със съвети, но често виждам, че тя е по-мъдра. Единственото, за което се моля, е да имам търпението и да дам времето сама да стигне до решенията и куража да извърви пътя си.“

 

Пазарувай в MediaMall.bg – книги, музика, филми и абонаменти