Какво е важно да знаем за нормалното протичане на изборите

1
Добави коментар
it_maniak
it_maniak

Предизборната кампания приключи в 24.00 часа на 10 май. След този момент не бе разрешено провеждането на публични прояви, свързани с предизборна агитация.

До началото на изборния ден в запечатаните изборни помещения не се допускат никакви лица по никакъв повод.

Съгласно Изборния кодекс право да избират народни представители имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание „лишаване от свобода“.

Изборният ден започва в 07.00 часа и завършва в 20.00 часа днес. Централната избирателна комисия, по предложение на районната избирателна комисия, може да разреши гласуването в някои секции да започне в 06.00 часа. Ако след 20.00 часа пред изборната секция има негласували избиратели, те предават документите си за самоличност на комисията. Само тези избиратели се допускат до гласуване след 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 часа.

В изборното помещение не се допускат въоръжени лица, както и хора, носещи предмети, опасни за живота и здравето на останалите.

Забранява се използването на мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника с цел заснемане на начина на гласуване.

Органите на Министерството на вътрешните работи се намесват за възстановяване на реда, когато това е необходимо и има съответно решение на избирателната комисия.

Престъпления против политическите права на гражданите са действията, при които:

– чрез насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин се пречи на някого да осъществи избирателното си право или да бъде избран /наказанието е лишаване от свобода до три години и с глоба от хиляда до десет хиляди лева/;

– се предложи или даде на другиго имотна облага с цел да го склони да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция /наказанието е лишаване от свобода до пет години и с глоба от десет хиляди до двадесет хиляди лева./;

– се организира предлагането или даването на другиго на имотна облага с цел да го склони да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция /наказанието е лишаване от свобода до шест години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева/;

– с цел упражняване избирателно право в полза на определен кандидат се поиска или получи имотна облага /наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до пет хиляди лева/.

За престъпления срещу политическите права на гражданите и други правонарушения, препятстващи нормалното протичане на изборния процес сигнали и жалби могат да се подават в съответните структури на Министерството на вътрешните работи – СДВР, ОДМВР, както и на открита линия на МВР за подаване на сигнали за изборни нарушения на телефон 02/9822232, факс 02/ 9825646 и на електронен адрес [email protected].
Подаваните на откритата линия сигнали трябва да са относими към дейността на МВР по време на изборния процес.

Съгласно Изборния кодекс, основна задача на МВР е да осигури охраната на изборните помещения, изборните материали и дейността на избирателните комисии. Осигурява се охрана при съпровождане на транспорта с бюлетините до местата за съхранение и предаване на съответните избирателни комисии.

В деня на изборите при необходимост от възстановяване на реда в изборните помещения, по решение на СИК и по искане на председатели на секционни избирателни комисии, служителите на МВР оказват съдействие в рамките на своята компетентност. В съответствие с взето решение на РИК, МВР оказва съдействие и за премахване или изземане на агитационни материали, които са в нарушение на Изборния кодекс.

Всички структури на министерството работят при максимална мобилизация. Вземат се необходимите мерки за охраната на обществения ред и осигуряването на пожарна безопасност.

Дирекция „Български документи за самоличност“ издава лични карти и удостоверения (за изгубени/ откраднати/ повредени/ унищожени лични карти и документи с изтекъл срок) с оглед на упражняване на избирателните права на гражданите. Поради очаквано големия брой искания за издаването на тези документи в дните преди и дори по време на самите избори е създадена организация за въвеждане и на удължено работно време на тези звена.

Осигуряването на спокойни, честни и прозрачни избори е обща отговорност за всички компетентни институции в страната, на които Изборният кодекс или други закони са отредили задачи във връзка с подготовката и провеждането на изборния процес.

България