Рекордите на Гинес във Футбола

37
cybervn
cybervn

Най-много голове в Английското първенство Алън Шиърър – 230 гола за Блякбърн ( 1992 – 1996 ), Нюкасъл ( 1996 – 2006 ). Оттегли се през 2006 година.

Най-много голове в международни мачове Али Деи – Иран, общо 109 гола в периода 1993 – 2006

Най-много голове отбелязани от вратар Роджерио Цени ( Бразилия ) – 66 гола за Сао Пауло в периода 1997 – 2006 г.

Най-бързо отбелязан гол ( Шампионска лига ) Рой Макей отбелязва първия гол за Байерн Мюнхен срещу Реал Мадрид само след 10 секунди от началото на мача в Мюнхен на 7 Март 2007

Най-бързо отбелязан гол ( Шампионска лига финал ) Паоло Малдини – 51 секунди, отбелязва за Милан срещу Ливърпул на стадиона Ататюрк в Турция, на 25 Май 2005, този гол също така държи рекорда за Най-възрастният играч отбелязал гол на финала на Шампионска лига, тогава Малдини е бил на 36 години и 333 дни

Най-дългия футболен мач Мача между FC EDO Simme – FC Spiez в гр. Ерленбах, Швейзария на 8-9 Юли 2006, продължава 30 часа и 10 минути. Крайният резултат е бил 243 – 210 за FC Spiez

Най-много изгонвания в един мат от финал за световната купа Четири червени картона ( по два за всеки отбор ) и 16 жълти ( 9 за Португалия, 7 за Холандия ) в мача между Португалия и Холандия на финала на 25 Юни 2006 година.

Най-дългия период на контролиране на футболната топка Мартиньо Едуардо Ориге ( Бразилия ) жонглира в продължение на 19 часа и 30 минути със стъпала, крака и глава, това става Арарангуа, Бразилия на 2-3 Август 2003 г.

Най-дългия период на контролиране на футболната топка с глава Рекорда държи Томас Лундман, който успява да задържи топката във въздуха с глава в рамките на 8 часа и 32 минути в Лидинго, Швеция на 27 Февруару 2004 г.

Най-дълго време, постигнато в поддържането на футболна топка във въздуха само с глава и седнало положение Постигнато е от Аджим Агуши ( Сърбия ) и е 4 часа 2 минути и 1 секунда във Фленсбург, Германия на 14 Август 2005

Най-дългия период на контролиране на футболната топка в легнало положение бТомас Лундман ( Швеция ) изоиквайки само краката си в легнало положение е задържал топката в рамките на 9 минути и 57 секунди в Галериън шопинг център, Стокхолм, Швеция на 4 Ноември 2006

Най-голям брой докосвания на топката за една минута Рекорда е на Ферди Адобоу ( САЩ ) – 266 докосвания постиганти в Минесота, САЩ на 19 Юли 2000 г.

Най-бързото време за бягане в маратин, като се поддържа футболна топка във въздуха Ян Скорковски ( Чехия ) поддържа във въздуха футболна топка докато изминава 42.195 километра в Маратона на Прага на 8 Юли 1990 г. за 7 часа 18 минути и 55 секунди.

Шампионска лига Най-много спечелени мачове в Шампионската лига от един отбор е 70 мача – от Реал Мадрид в годините между 1992 – 2007. Отбелязани са безпрецедентните 247 гола за това време. Най-големият брой отбелязани голове в Шампионската лига са 56, отбелязано от Раул ( Испания ) за Реал Мадрид 1992 – 2007 и Андрей Шевченко ( Украйна ) за Динамо Киев, Милан и Челси 1994 – 2007, от 1992 – 2007 Раул също така прави и най-много участия в Шампионската лига – 107. Двама играчи си поделят рекорда за най-много участия във финал, всеки с по осем участия. Това са Паоло Малдини – между 1989 – 2007 и Франциско Дженто ( Испания ) между 1956 – 1966 г. Малдини става първият най-стар играч като капитан на отбор от Шампионската лига ( и първият най-стар капитан на отбор-победител във финала на Шампионската лига ), когато извежда Милан на терена срещу Ливърпул в Атина, Гърция, на 23 Май 2007 г. Първият играч печелил четири титли в Шампионска лига е Кларънс Сийдорф.