Днес+ :: Дъжд от падащи звезди на 13 август

3
Добави коментар
Dunavska
Dunavska

Дъжд от падащи звезди на 13 август

08.08.2013 09.59

Дъжд от „падащи звезди“ – Персеиди, ще наблюдаваме в нощта срещу 13 август, когато в небето ще могат да се видят по около 100 бели, бързи метеора на час. 

Това разказа за БТА Пенчо Маркишки, сътрудник в Института по астрономия към Българска
академия на науките.

Персеидите тази година са активни от 17 юли до 24 август, като максимумът им ще може да се наблюдава в първата част на нощта между 12 и 13 август. След това броят им ще намалява постепено до 24 август, след който вече няма да могат да се видят. 

Т. нар. „падащи звезди“ всъщност са метеори и нямат нищо общо с истинските звезди, разказа Маркишки.

Персеидите, както и всички останали метеорни потоци, са остатъци от опашката на някога минала комета през вътрешната част на Слънчевата система. 

Под действието на слънчевите лъчи, от ядрото на приближаващата се комета започват да се отделят частици, пара, газ и прах. Те образуват опашките, с които са известни кометите, като дължината им е милиони километри. 

След минаването на кометата, в продължение на десетилетия и дори столетия, частици от опашката й продължават да се разсейват в пространството.

Родителско тяло на Персеидите е кометата 109P/Swift-Tuttle /Суифт-Тътл/, която минава на период около 130 г.

Максимумът им може да се наблюдават в този период на август всяка година. Обикаляйки Слънцето, в определени периоди от годината Земята минава през някои от облаците, оставени от преминали комети. 

Тогава се наблюдава и повишеният брой „падащи звезди“. Тези частици – остатък от кометите, навлизат в атмосферата ни с доста висока скорост, светят за кратко и изгарят, преди да достигнат повърхността на Земята.

Докато през 2012 и 2011 г. условията за наблюдение на Персеидите бяха неблагоприятни, заради пълната Луна, през тази година ще има добри възможности, коментира Маркишки. 

В нощта срещу 13 август лунният диск ще бъде осветен 33 процента, а Луната ще залезе в 23.03 часа в София и около 19 минути по-рано в Източна България /Варна/, посочи специалистът.

Това са добри условия за наблюдателите, тъй като при пълнолуние, се създава светъл фон на небето, което пречи да се виждат по-слабите обекти.

След залеза на Луната, до края на нощта, Персеидите ще могат да се видят ясно в малките населени места и сред природата. 

Уличното осветление и праховото замърсяване в големите градове, създават светлинно сияние, което пречи на ефективното наблюдение на метеорния поток.

Ако сте на подходящо място обаче, след като Луната наближи хоризонта – около 22,30 часа, до 24.00 часа условията за наблюдение на Персеидите ще са отлични. Много добраще е видимостта и до края на нощта, отбеляза Маркишки. /dariknews.bg

Днес+