Интервю с Найден Найденов, съдружник и управител в Атиа принт

1
Добави коментар
maznio007
maznio007

Интервю с Найден Найденов, съдружник и управител в Атиа принт

Вторник, 5 Ноември 2013 ( прочетена 1805 пъти)

За лентикулярния печат в голям формат, за иновациите и проблемите на пазара на широкия формат.

Найден Найденов е управител и съдружник в Атиа принт. Зам-председател на Българска асоциация за съвременна графика и печат

 

През последните 15 години е посветил живота си на развитието и растежа на фирмата. Хората, които го познават, знаят че е работохолик, изключително принципен във всичко, което прави, винаги е в час с технологичните новости и обича да изпипва детайлите. Мисли бързо и винаги казва това, което мисли дори да звучи хапливо. Всъщност, известен е с хапливото си чувство за хумор, с което първо трябва да свикнеш, за да разбереш, че в това му е чарът.

По този начин се развива и Атиа принт – една стъпка напред технологично, макар Найден твърдо да вярва, че колкото повече расте една компания, толкова по-малко тя прилича на собствениците си. А откакто започва преди 15 години да гради и разширява производствената си база, фирмата расте и увеличава постепенно и разнообразието от услуги – коплексното обслужване – идейни проекти, дизайн, предпечат, дигитален печат, метални конструкции, допълнителна обработка, монтажи и още много съпътстващи услуги.

 

Поводът да се срещнем е иновацията, която внедриха в Атиа принт в последната година – лентикулярен печат в голям формат.

Лентикулярът „Започнахме да експериментираме с лентикулярния печат още преди да си купим машината. Първо си купихме материал за няколко хиляди лева, тествахме с нискобюджетен софтуер за лентикуляр и опитахме да печатаме на плоскопечатната ни машина HP Scitex FB6100.“

„Нещата обаче не се получаваха добре за голям формат. Имахме проблеми с регистъра. За да бъда разбран, трябва да обясня същността на този вид печат.“

„Каква е същността на лентикулярния печат: Файлът с няколко изображения се печата директно върху гърба на лентикулярна леща. Това е екструдиран пластмасов лист с множество лещи по цялата си повърхност. Майсторството е да съобразиш точно преплитането на изображението и при отразяването на светлината, всяка леща да пречупва изображението така, че да се получи желания ефект. Макар много рекламни изпълнители да твърдят, че предлагат лентикулярен печат в голям формат, максималният размер, с който се справят, е А1. Ние можем да отпечатаме лентикулярни изображения с размери до 120х180см/40 lpi.“

 

„Стигнахме до това, подплатени с много теория и проби, но ни трябваше правилната машина за директен печат (:Anapurna M2540 FB от Адком).“

 

„Разработихме и собствена маса за калибрация при печат на лентикулярните изображения и тогава дойде и възможността за въвеждане на т.нар. иновативен производствен процес по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013. Нямаше как да си позволим тази инвестиция със собствени средства.“

За пазара на лентикулярен печат „Не можеш да знаеш дали има пазар за нещо, което го няма. Нашата логика е да създадем първо продукта и след това да приложим необходимите маркетингови техники за налагането му. Машините и продуктите развиват пазара. Твърдо вярвам в това, в противен случай само луд предприемач би си купил общо три плоскопечатни машини, както направихме ние досега. Не, сега сериозно – трите ни плоскопечатни машини си имат своите предимства за различни продукти и ние искаме да правим точно това – да произвеждаме подходящите продукти и да можем да правим това като корпус за бързо реагиране. Ето, днес имаме клиент, който си е качил файловете и утре му започва събитието. Имаме тези мощности, за да реагираме от днес за утре. Стремим се повече да сме бутиков принтшоп, който да реагира бързо и да даде добро решение на клиента. За нас това не е клише – силата ни не е в борбата за големите квадратури и ниските цени.“

 

За малкия български пазар на широк формат „Всъщност пазарът на широкия формат (винил, фолио, брандиране на автомобили) никак не е малък. Печатат се около 200 000кв.м. на месец. Проблемът идва от намаляването на цените и изобщо т.нар. пазар на широкоформатния печат е дискредитиран – превърна се в нарицателно за безмилостна борба за ниски цени, солвентен печат, който се прави в съмнителни локации и всичко, което се търси е голямата квадратура и най-ниската цена. Нас ни няма на този пазар. Изхвърлихме солвентното оборудване и не се борим с гаражния солвентен пазар. В никакъв случай не го подценявам, но не мога да се боря с него, защото вече не съм там.“

 

Проблемите на пазара ни „Основните проблеми са свалянето на цените и разсрочването на плащания. Това измества фокуса от продукта към цената му. От една страна се дължи на страха на изпълнителите да не загубят квадратурите, които печатат или оборотите, които идват с тези квадратури, но това е само следствието. Причината е, че продуктът е дискредитиран.“

„Нека го обясня така – между клиента и изпълнителя има дълга верига от посредници. Например, обущарят има нужда от табела. Той ще говори с комшията, който ще му препоръча рекламна агенция и тя ще поръча при мен. Добрата страна на тези отношения е, че така се разпределя доверието – посредникът или рекламната агенция създават доверие у клиента, продават му услугата, грижат се той да си получи поръчаното. Лошата страна на тази верига е, че до клиента стига нещо, което не отговаря на нуждите му, на финансите, дори емоционално не отговаря на това, което си е представял. И колкото по-голяма е фирмата, толкова по-дълга е тази верига и толкова повече се размиват нещата. На практика големият клиент дори не вижда готовия продукт. При поръчването на външна реклама, има хора на отговорни позиции в големи компании, които поръчват на агенцията си и изобщо не виждат какво се печата за тях. Затова и за тях всичко е единствено и само ниска цена.“

 

„Ние избрахме да работим с клиенти и рекламни агенции, които разбират какво поръчват, търсят технологично решение, знаят какво искат и цената не е единственият им критерий за избор.“

За мястото на Атиа принт на пазара „В момента, след трите проекта по европейски програми, с които модернизирахме и разширихме производството, технологично сме в Топ 5 на рекламните производители. Пазарно… нямам идея, вероятно сме в Топ 10, но като квадратури, които печатаме, а не като оборот. И дори да изглежда като скъпо хоби, предпочитаме да работим с малък процент от капацитета ни, отколкото да работим по непазарни принципи. Разбира се, компенсираме това с много съпътстващи услуги и строга финансова диспциплина. Не работим с големите рекламни агенции и клиенти, които искат разсрочени плащания с месеци. Вярвам, че това пазарно поведение работи в дългосрочен план.“

 

За личния принос, хората и прехода от малка към голяма фирма „Ако проследиш историята на Атиа принт през последните 17 години, ще видиш, че ние порастнахме с машините си. С растежа идват и предимствата, и недостатъците. Ако си малка фирма и буташ един камък по склона сам и след това наемеш 100 души, камъкът няма да бъде избутан по-бързо или по-лесно. И личният ми опит показва, че увеличението на персонала и повечето работа увеличават печалбата с не повече от 2-3%. Много е просто. Няма място за 100 души около един камък, трябва да направиш релси с тези хора, а това води до по-сложна комуникация, повече обучение, повече правила, които трябва да въвеждаш и спазваш.“

 

„Нашият занаят е уличен, това е занаятчийство покрай което цари основно некомпетентността. По-изгодно ти е да си отгледаш професионалисти, да ги научиш на занаята, дори с риск те да отидат при конкуренцията. Като мениджър трябва да отчиташ и всичките промени, които настъпват у хората с годините – днес му се работи, утре иска да прави нещо ново с живота си и т.н.“

 

За времето извън работата „Като цяло гледам да не ми остава свободно време. Дори на моменти животът да ти изглежда като игра – онлайн стратегия с кофти правила, трябва да я играеш. Затова предпочитам да се фокусирам върху работата, да изпипвам това, което правя и да продължавам да го правя.“

  отпечатай