Педроса с първа победа в MotoGP този сезон.

Пилотът на Repsol Honda успя да запише първа победа в своя актив за сезон 2009. Победата на испанеца беше и първи успех за заводския отбор на Honda в кралския клас през последните 12 месеца. Всичко това се случи на легендарната писта Лагуна Сека в САЩ, осми пореден кръг от шампионата в MotoGP.

Дани Педроса потегли мълниеносно от втора редица, зае водещата позиция и повече не погледна назад до края на състезанието. Роси изоставаше на около 3 секунди от Педроса няколко обиколки преди финала, но накрая само 3 десети от секундата ги разделиха при пресичането му. Съотборникът на Роси във Fiat Yamaha Team Хорхе Лоренсо, макар и с тежка контузия в рамото след падането си на квалификациите, завърши на третото място. Четвърти остана Кейси Стоунър, а пети бе Ники Хейдън - и двамата с Ducati.

В хода на състезанието отпаднаха Довициозо, Гибернау, Капироси и Талмаши, а Джеймс Тосланд бе дисквалифициран заради...