НС прие на първо четене 2 законопроекта за енергетиката

18
Добави коментар
POOHY
POOHY

Народното събрание прие на първо четене два законопроекта на „Коалиция за България“ за изменение и допълнение в Закона за енергетиката.

Първият законопроект е с вносители Явор Куюмджиев, Борис Цветков, Жельо Бойчев и група народни представители от левицата, е за

защита на правата на потребителите, предотвратяването на злоупотреба с монополно положение от страна на енергийните предприятия,

както и гарантиране на равноправен достъп на всички крайни клиенти до електричество и природен газ.

Законопроектът регламентира, че няма да бъде възможно спиране на тока без уведомление, като се задължават снабдителите на електроенергия да използват спирането на подаването на такава като крайна мярка и да информират клиентите си най-рано три дни преди датата на спиране. Такова няма да може да се случва в дни, предхождащи празнични дни.

Дава се възможност на хората да имат претенции и върху качеството на услугата, която получават, като срокът за претенции се покачва от 3 на 60 дни.

Вторият законопроект цели уеднаквяване на дефинициите на „междусистемен газопровод“ с европейските директиви, както и създаване на нормативна уредба за морски тръбопроводи за транспортиране на газ извън Европейския съюз. В родното законодателство не се разглежда въпросът докъде стигат правомощията на европейското законодателство, обясни вчера по време на дебатите Таско Ерменков.

Законопроектът се отнася до пряко изграждане на проекта „Южен поток“,

но ще регламентира и следващи енергийни и инфраструктурни проекти, посочват вносителите. И двата текста бяха подкрепени на първо четене от „Коалиция за България“, ДПС и „Атака“, а ГЕРБ гласуваха „против“ и „въздържал се“.

Законопроектът събуди притеснения от страна на ЕС още преди да влезе в пленарна зала. В петък еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер изпрати до България писмо, с искане на обяснение за готвените промени. От ЕС посочиха, че писмото не е свързано с наказателна процедура срещу България, тъй като корекциите още не бяха разгледани в пленарна зала. Тогава левицата обяви лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в „доносничество“, както и че Борисов е подвел еврокомисаря и че готвените промени нямат за цел да освободят „Южен поток“ от европейските изисквания.

Депутатът на ГЕРБ Красимир Ципов атакува измененията на БСП, като се аргументира с критиките от еврокомисар Йотингер. „Позволете ни да вярваме повече на собствената си преценка и на тази на ЕК, че тези промени заобикалят европейското законодателство, а не синхронизират българското с европейското“, посочи Ципов.