Разглеждане и обогатяване на хранителната пирамида

1
Добави коментар
alwayssmile
alwayssmile

„Всичко, от което се нуждаем, за да сме здрави вече ние е осигурено от природата, предизвикателството е науката да го открие.“

Как да се научим да разбираме и спазваме опорните точки на хранителната пирамида?

Плодове и зеленчуци – поставени на самото дъно на тази славна хранителна пирамида, плодовете редом със зеленчуците формират самата основа на храненето. Консумирайки редовно биопродукция, ние насищаме организма си с безценен пакет от витамини, фибри, минерали, благодарение на които се чувстваме сити и изпълнени с енергия без това да ни е коствало приемане на прекалено много калории.
Житни и бобови култури, ядки и семена – страхотен енергиен извор, засищащ организма и спомагащ  за значителното редуциране приема на нездравословните източници на мазнини и въглехидрати.
Протеини – стремете се да консумирате по-малко протеини от животински произход като например риба, яйца, пилешко месо и прочее. Тази задача може да бъде много улеснена посредством повишаване приема на повече ядки, житни с бобови култури (кестените също представляват отлична алтернатива), соеви продукти или такива от сейтан (пшеничен глутен, който се обработва на пара). Кравето мляко пък може спокойно да бъде заменено с растителни млека. Консумацията на овче или козе сирене или мляко се позволява, но в умерени количества.

Изолирането на храни, богати на „скрити мазнини“ спада към есенциалните принципи на природосъобразния начин на живот. Силно препоръчително е включването на зехтина (маслинено олио) в ежедневното си меню като при избирането му обърнете внимание на съотношението на омега-3 и омега-6 мастни к-ни.

Плодовете, зеленчуците заедно с житните и бобовите култури са източници на естествени захари, което напълно лишава от смисъл допълнителното им подслаждане с каквито и да било индустриални продукти. Ако все пак държите да вкусите някакво сладко изделие, наблегнете на малко количество черен шоколад или пълнозърнести изделия с естествен подсладител като например фруктоза или малтитол.

При подправянето на гозбите си, обогатете ги щедро с ароматни подправки за сметка на обикновената рафинирана сол, с която са наситени неподозирано една огромна част от хранителните продукти, които доминират така или иначе в менюто ни. Вместо това, наблегнете на чистите, нерафинирани алтернативи на солта като розова хималайска сол, сива нерафинирана морска сол или такава с билки и морски водорасли, бульони от органични зеленчуци и прочее.

Обогатете хранителната си пирамида с:

сушени плодове – смокини, фурми, стафиди, кайсии, смокини и т.н.
кръстоцветни плодове – карфиол, репички, зелено/червено/бяло зеле, китайско/ кисело зеле, алабаш, черна ряпа, броколи и др.
„цветни“ плодове и зеленчуци
ненаситени мазнини, набавяни от ядки, зехтин, биомеса
пълнозърнести житни култури с микс от семена и ядки
маслодайни култури – борови ядки, шамфъстък, бадеми, гръцки орехи, слънчогледови семки, кашу и прочее

Резюме:

Хранителната пирамида трябва да се основата най-вече на биопродукцията, пълнозърнестите житни и бобови култури, протеините.
Консумацията на мазнини, особено на наситени, заедно с рафинираната захар трябва да бъде значително редуцирана.
Ограничете употребата на рафинирана сол при приготвяне на ястията си, заменете ги с нерафинирана морска сол, розова хималайска и т.н и наблегнете на ароматните подправки.

Свързани материали: Набавяне на висококачествени протеини (белтъци)