„В България умираш всеки ден“ – Big5.bg

1
Добави коментар
master1
master1

Хуманно ли е отношението на българите към бежанците и мигрантите? Не е лесно да се даде еднозначен отговор на този въпрос, особено на фона на онова, което забелязват някои чужди медии, пише „Дойче Веле“.

Само за една нощ полицията в България задържала над сто бежанци от Ирак и насила ги изтласкала обратно в Турция, съобщиха български медии, които бяха цитирани от „Нойе Цюрхер Цайтунг“. Според сведения в кюрдски портали става дума за язиди от Ирак, които преди това са били намерили убежище в кюрдските региони на Турция. Пристигналите с автобуси язиди се опитали да преминат в България през граничния пункт Капъкуле-Капитан Андреево без валидни документи. Кюрдските сведения гласят, че бежанците се опитвали да избягат от Турция поради тежките условия в лагерите край Диарбекир.

Спирането на такава голяма група бежанци неизбежно хвърля светлина върху спорната бежанска политика, която води България. Най-бедната държава от Европейския съюз не може да се справи с наплива на бежанци от Сирия и Ирак. Може би затова София обяви, че е взела решение да изгради по границата с Турция 33 километрова стена, защитена с бодлива тел, която да принуди бежанците и мигрантите да преминават през официалните контролно-пропускателни пунктове. През 2013 убежище в България са поискали 11 000 бежанци и мигранти, почти толкова са били заловените и върнатите обратно.

След като в областите по границата с Турция се стигна до напрежение между сирийските бежанци и местното население, тогавашното правителство реши да издигне първия сегмент от оградата. Междувременно София обсъжда строителството на още 130 км от съоръжението, над което ще бъде установено видеонаблюдение. И макар правителството вече да е друго, изглежда няма намерение да променя бежанската политика, както показват последните събития на границата с Турция.

Нехуманно и унизително отношение към бежанците

В миналото българското ръководство обясняваше твърдостта в подхода си към бежанците и мигрантите от Сирия, Ирак и Афганистан с това, че е длъжно да осуетява преминаването и на терористи през границата. Освен това до средата на 2013-та България бе неподготвена за наплива на бежанци, се казва в доклад на Министерството на вътрешните работи от началото на годината. Правозащитната организация „Хюмън Райтс Уоч“ отправи през април в свой доклад критики – че България не е в състояние да осигури на бежанците дори най-елементарни хуманитарни помощи. В бежанските центрове не достигат хранителни продукти, легла и санитарни помещения, пише още в доклада. Упреци са отправени и към процедурата по даване на убежище, както и към продължителността й.

Германската преса разказва и за бежанци, достигнали през България до Германия, които по никакъв начин не желаели да бъдат върнати обратно в България, както изисква т.нар. Дъблинска конвенция. Един от тях разказва, че в България му взели пръстови отпечатъци и го накарали да подпише документи, с чието съдържание не бил запознат. След като бил заловен от полицията, бил хвърлен в затвора – редом с криминални престъпници, където го били. За храна имало само хляб.

„По-добре в Сирия – там поне се умира по-бързо!“

След няколко дни го откарали в бежански център, но там условията за живот били не по-малко катастрофални – не достигала храна, нямало отопление, нито пък душове, разказвай младият сириец, който след 11 дни в този нов затвор доброволно пожелал да се върне в Турция. Оттам, успял нелегално да се добере до Германия. В България той не желае да се върне в никакъв случай – по-скоро е готов да замине обратно за родината си Сирия: „там поне се умира по-бързо, докато в България умираш всеки ден“, казва 3- годишният Мохамед Саадо.

В началото на годината Върховният комисариат за бежанците на ООН обвини България за нехуманно и унизително отношение към бежанците и призова останалите държави да не връщат заловените обратно в България. Комисариатът на ООН призова България и към „политика на отворените врати“ по примера на Турция. От трите милиона сирийски бежанци най-голяма част са били приети в Ливан, Йордания и Турция. Затова Комисариатът подкани Европейския съюз да се ангажира повече. Но повечето българи не могат да разберат защо точно най-бедната страна от Общността трябва да поеме най-големия товар, пише „Нойе Цюрхер Цайтунг“.