Как модната индустрия ни манипулира

1
Добави коментар
boleyn
boleyn

Мръсните тайни на модната индустрия

Наскоро моделът Кара Делевин обвини модната индустрия в създаване на нереалистичен тип жени, което отново събуди темата за грозните истини, които се опитват да прикрият от сферата на модата.

Тайните трикове на една от най-печелившите сфери не се опират само до отношението им към моделите, а и до методите, с които ни продават дрехите си.

Модата иска от вас да се чувствате изостанал – два големи модни сезона – пролет/лято и есен/зима, както и стотици дефилета, се стремят да ви внушат, че света на модата е динамичен, бързо променящ се и ако пропуснете да си снабдите с дрехи от последния сезон, вие сте немодерен и изостанал.

Макар че повечето хора са наясно с тази тактика на индустрията, тя продължава да работи доста успешно. Проучвания са показали, че колкото по-често магазините зареждат с нови тоалети, толкова по-големи са продажбите.

Моделите или не се хранят нормално, или са в тийнейджърска възраст – жените с перфектни пропорции, които гледате от екраните и билбордовете, или са на около 16-годишна възраст, или се подлагат на драстични диети, за да създават илюзията за съвършенство.

Перфектни лица, перфектни тела, излъчващи младост и енергия и стимулиращи ви да харчите пари са основните изисквания на дизайнерите. Изследвания обаче са стигнали до заключението, че опитвайки се да бъдат идеални, 70% от моделите страдат от депресия, булимия и анорексия.

В аксесоарите има опасни химикали – неотдавна в New York Times бе публикуван материал, който изобличи известни марки като Charlotte Russe, Wet Seal, Forever21 в използване на опасни химикали за производството на колани, портмонета и обувки.

Според изследването нивата на канцерогенни вещества бяха толкова високи, че попаднали в организма през кожата могат да доведат до безплодие, високо кръвно налягане и дори инфаркт и инсулт при натрупване на токсичните съставки.

Експлоатират се деца – до 60% от облеклото ни е създадено от детски труд, казват проучванията. В по-бедните страни, където се борят за пари, за да живеят нормално, не е рядкост и децата да работят, като украсяват дрехите с ръчно зашити мъниста и пайети.

Източник: ezine.bg