Две български победи на ИЕШ по мотокрос в Босна

1
conev
conev

Българските състезатели по мотокрос извоюваха без проблем победите в класовете МХ2 и МХ в третия кръг от източно-европейския шампионат, който се проведе този уикенд в Крешево, Босна и Херцеговина. Родните мотокросисти изтърваха първото място само в клас МХ, но и в тази категория двама наши пилоти се качиха на подиума. Стартовият списък наброяваше 34 състезатели, 12 от които българи.

Най-интересен бе първият манш в клас МХ2, където Кристиян Ангелов (Yamaha) направи най-доброто си състезание от началото на годината. Състезателят на „НСА Моторспорт“ поведе след първия завой, следван от Тони Цветков (Yamaha), Валентин Роглев (KTM), Любомир Васев (Yamaha), като между четиримата нямаше и 2 сек разлика. Нещата останаха така до 8-мата обиколка, когато Роглев успя да излезе начело, но падна и завърши четвърти. Така Ангелов все пак успя да пресече първи финалната линия и да спечели манша, следван от Васев и Цветков. Във втория манш обаче Роглев се амбицира и завърши на първото място, оставяйки след себе си Васев и Ангелов. Така с резултат 1-3 в двата манша и 45 т. Кристиян Ангелов взе първата си победа в ИЕШ по мотокрос за сезона, а подиумът допълниха Васев (44 т.) и Роглев – 43 т. Тони Цветков е четвърти с 38 т.

В клас МХ1 с пълен актив от 50 т. победата в Крешево грабна състезателят на Македония Християн Илиовски (Yamaha). Българинът с най-предно класиране е Тодор Тотев (Honda) – второ място и 44 т, а трети се нареди друг наш представител – Калоян Илиев (KTM) – 40 т. С резултат 5-4 в двете неделни състезания подиумът „на косъм“ изпусна Денислав Ангелов (KTM), който завърши четвърти с 34 т.

В клас МХ без изненада подиумът за пореден път е изцяло български. В отсъствието на фаворита Мартин Тодоров, победата в двата манша с лекота грабна Веселин Малинов (Kawasaki, 50 т.), а негови подгласници станаха Атанас Петров (KTM) – 42 т. и Васил Стоянов (Kawasaki) – 40 т. Челната петица допълниха отново български състезатели – Юлиян Райчев (Kawasaki) и Тони Цветков (Yamaha).

Отборно класиране този път няма, тъй като на стартовата решетка на мотокрос трасето „Гайице“ не застанаха състезателите в класовете МХ65 и МХ85. Предизвикателствата за някои от българските състезатели по мотокрос продължават този уикенд на пистата Долна Митрополия край Плевен, където ще се състои трети кръг от републиканския и източно-европейския шампионат по супермото. Тези, които предпочетат мотокроса, ще имат възможност да потренират на традиционното състезание в с. Змеево край Добрич.