Промените в Изборния кодекс потъпкват основни права

1
Добави коментар
Temaonline
Temaonline

Това, което в момента се случва – прави се един нефелен закон, който потъпква конституционните права. Дори председателят на Народното събрание и премиерът знаят, че Конституционният съд ще отмени тяхното решение. Недопустимо е това, което направи Народното събрание, да разбуни страстите в Страстната седмица и да приема текстове по тъмни доби.

Според Капон българският президент трябва да наложи вето на промените в Изборния кодекс още сега, а не да чака каквито и да е срокове.

Задължението да гласуваш като цяло вдига базата и всички общински и държавни служители на ГЕРБ ще отидат да гласуват. Реално с въвеждането на задължителен вот 4% бариера ще натоварят като брой гласове възможността на каквато и да е коалиция или партия да влязат в парламента, смята политикът.

Изборите се правят от българската държава. Твърденията, че те се правят от чужда държава са абсурдни, коментира Капон. Според нея т. нар. патриоти вместо да разгласяват такива твърдения би трябвало да привикат външния министър и да попитат как се организират изборите в чужбина. Проблемът е на българската държава, която не може са се справи, а не да отнемем правата на българските граждани в чужбина и да кажем, че те няма да гласуват, защото някой би могъл да се намеси, коментира Капон.

Не може 25 години всички промени да се правят срещу нещо, срещу основно една политическа сила – ДПС, добави тя. Не е възможно днес заради ДПС някой да казва, че трябва да гласуваме задължително с някакви мними санкции, категорична е тя. 

Очаква се днес Народното събрание окончателно да приеме поправките в Изборния кодекс. До късно снощи депутатите приеха да се въведе експериментално електронно гласуване от 2018 г.

Освен това изборният ден вече ще започва в 7 ч. и ще продължава до 21 ч. Кметове пък вече ще избират само населени места с над 400 души население.

Електронното гласуване трябва да бъде проведено експериментално три пъти след 2018 г. Ако сработи без грешка, на вота за евродепутати през 2019 г. да бъде въведено за всички избиратели.

С промените беше въведено и квадратчето в бюлетината „не подкрепям никого“.

Днес трябва да бъдат приети всички поправки, след което депутатите излизат в двуседмична ваканция.