Кой е новият кмет на Лондон

1
Добави коментар
Hajmanata
Hajmanata

Мюсюлманинът лейбърист Садик Хан успя да спечели убедително кметското място в един от най-големите европейски градове

Лейбъристът Садик Хан прекрати осемгодишния контрол на торите над кметския пост в Лондон, като победи консерватора Зак Голдсмит. Той ще е първият мюсюлманин-кмет на Лондон, след като спечели срещу Голдсмит и други 11 претенденти. 

Според резултатите от всички окръзи на града, Хан получава 44% от гласовете, а Голдсмит – 35%. 

Кой е новият кмет на Лондон

Садик Кан е дете на пакистански имигранти, женен е за мюсюлманка и го определят като социалдемократ, ориентиран малко в ляво от центъра.

Той следва целеустремена политическа кариера. В училище се насочва към математиката и други точни дисциплини, но след препоръка на учител записва да следва право. Работи като лектор и адвокат, специализиран в случаи, свързани с дискриминация и човешки права.

През 1994 г. става съветник в една от лондонските общини, а през 2005 година влиза в парламента с наградата „Новодошъл на годината“. През 2008 г. е министър на обществата и регионите (за Англия), вторият мюсюлманин министър в историята. През 2009 г. пък става Министър на транспорта за цяла Великобритания, пръв мюсюлманин в историята в кабинета на кралството.

Садик Кан обеща да замрази цените на билетите за метрото за следващите 4 години, ако бъде избран. Това според него ще струва 450 млн. паунда, но според критиците всъщност сумата ще достигне 1,9 млрд. паунда.

Още преди изборите социологическите прогнози даваха на Хан кметската позиция. Фактът, че той е мюсюлманин, очевидно не притеснява лондончани, за които на предно място излизат проблемите с винаги претъпкания градски транспорт, както и все по-скъпите жилища.

Виж още:  Какви са аргументите на Борис Джонсън против ЕС

Досега кмет на Лондон беше харизматичният консерватор Борис Джонсън, който прекара на поста осем години. Според мнозина Джонсън, който е бивш журналист, използва кметското място на Лондон е трамплин към премиерския пост, като той в момента е основна вътрешна опозиция на Дейвид Камерън за водачеството на консерваторите. 

Изборите за регионални парламенти в Уелс, Шотландия и Северна Ирландия

Местните избори в Англия и тези за регионални парламенти днес са възприемани като тест за нагласите във Великобритания с наближаването на референдума на 23 юни, когато британците ще се произнесат за членството си в ЕС, отбелязва Франс прес. Резултатите от вота ще повлияят на доверието в премиера Дейвид Камерън, който води кампания за оставане в ЕС. Те ще са от ключово значение и за лидера на лейбъристите Джереми Корбин, който все още остава оспорван от част от Лейбъристката си партия.

Уелс

Според екзит пола обаче лейбъристите са получили 27 места в регионалния парламент на Уелс, което е с три по-малко в сравнение с изборите преди четири години. Ако този спад бъде потвърден от официалните резултати, това ще значи, че Лейбъристката партия вече няма мнозинство в парламента на Уелс.

Управляващата Консервативна партия също губи три места в уелския парламент и остава с 11 депутати. Освен тях либералдемократите също губят три места и остават с двама депутати в този регионален парламент.

Партията на Уелс „Плайд Камри“ увеличава резултата си на 12 места спрямо само едно в досегашния парламент, а евроскептичната Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) печели седем места на тези регионални парламентарни избори. Тя не е имала свой представител в досегашния парламент на Уелс, отбелязва ТАСС.

Виж още: Колко би струвало на Великобритания излизането от ЕС

ЮКИП обеща да използва този свой изборен успех в кампанията си за излизане на Великобритания от Европейския съюз – въпрос, по който британците ще гласуват на референдум на 23 юни.

Шотландия

Шотландската национална партия (ШНП) победи на изборите за регионален парламент, но губи абсолютното си мнозинство, тъй като получава 63 от общо 129 места – само с две по-малко от необходимото – при 69 на предишните избори през 2011 г.

Втори се класират консерваторите, след като изпревариха лейбъристите. Консервативната партия праща 31 свои представители в местния парламент – с 16 повече, отколкото преди четири години, а Лейбъристката – 24, с 13 по-малко, отколкото на миналите избори. 

Северна Ирландия

Засега в преброяването на местата води протестантската Демократическа юнионистка партия. От общо 108-членния местен парламент са ясни към момента 25 места, като 13 от тях са за юнионистите, а 8 – за католиците националисти от Шин Фейн. Останалите места си поделят няколко по-малки партии. 

Източник: АФП, Скай нюз, Би Би Си, telegraph.co.uk, „Гардиън“