Какво представлява и каква е ролята на pH?

2
Добави коментар

pH е мярка за активността на водородните йони в разтвор, и съответно неговата киселинност или алкалност. pH е и скала за измерване на киселинност или алкалност на разтвори.

Скалата варира между 0 и 14. Водни разтвори с pH по-малко от 7 се считат за киселинни, а разтвори с pH по-голямо от 7 са алкални (основни). Ако разтворът има pH = 7, той е неутрален. pH на стомашния сок е около 2, Кока-Кола ~ 2.5, сок от портокал – 3.5, бира – 4.5, кафе – 5, мляко – 6.5, амоняк – 11.5, белина – 12.5, сода каустик – 13.5.

pH и защитата на организма

pH на човешката кожа има стойности от 4.5 до 6. При новородените pH е близко до неутралното – 7, но бързо се променя към киселинно с израстването им. Повишаването на киселинноста на кожата става с цел предпазване от бактерии – киселинността има бактериостатичен и бактерициден ефект. С възрастта pH на кожата става все по-близко до неутралното, което причинява проблеми, поради ниската ефективност на защитата от бактерии.

Повишената киселинност на кожата се дължи на няколко фактора: мастни секрети от потните жлези и порите и разгаждането на мазнините по кожата от бактерията Staphylococcus epidermis. Оказва се, че сме здрави поради тази „добра“ бактерия – нейното поведение предпазва кожата от бактериална атака.

Стойността на pH на кожата е един от основните фактори способстващи развитието на акне и други кожни проблеми. Всъщност стойността на pH може да мине над 6 само ако имате кожен проблем. Propionibacterium acnes – причинителят на акне, е бактерия, която се намира при всички хора в нормално здраво състояние. Известен факт е, че при хората страдащи от акне бактерията е в по-голми количества, което се много зависи от pH на кожата. Оказва се, че бактерията е с минимален брой при стойности на pH около 5.5. Всяко покачване на pH на кожата към неутралното 7, би спомогнала за по-бърз разтеж и размножаване на бактерията, от което слдва и по-голяма вероятност за развиване на акне. (Тук е мястото да отблежим, че лечението на акне с тетрациклин вече не дава желаните резултати – бактерията вече е резистентна към него.)

pH и миещите средства

Обиковенит сапун се смята за най-честия вредител върху pH на кожата, защото продаваните сапуни имат стойности на pH около 9-11, т.е. са областта на алкалното pH. Но имайте предвид, че вашата кожа е жива система, тя се опитва да противодейства на намесата отвън, което може да означава, че ако се измиете със сапун с pH 9, след известно време кожата ще си върне нормалното pH – 5.5. Процесът на връщане на живата система в изходно положение се нарича хомеостаза и се извършва постоянно в нашите организми. С това искаме да отбележим, че ползването на обикновени сапуни не е определящ фактор за заболеваемостта на кожата.

На пазара се предлагат сапуни с неутрално pH. Те химически не са сапуни, а синтетични детергенти под формата на сапун. Те не съдържат натриева сол на мастна киселина и са с регулирано pH.

Има състояния на кожата, които могат да повишат стойността на pH. Такива са екземите, контактния дерматит и сухата кожа. Диабетът също може да повиши стойностите на pH до неутрални, което да причини кожни проблеми. Всъщност редица случаи на диабет се диагностицират от дерматолози на база кожен проблем, поради промяна в стойността на pH.

Съвети:

Избирайте козметични средства с pH в интервала от 4 до 6. Това, че се рекламират козметични продукти с pH 7, не означава, че те са полезни.

Избягвайте да купувате антибактериални сапуни. Те унищожават естествената микрофлора на кожата и имат няколко отрицателни ефекта: правят бактериите устойчиви към антибиотиците, които ползваме; променят естествения баланс на микрофлората на кожата в полза на гъбите; и не на последно място поддържат кожата ви в „стерилен вид“, което може да ви изложи на опасност, когато спрете употребата на антибактериален сапун.