Пипи Дългото чорапче чукна 72…

1
394
Добави коментар
bobian17
bobian17

Днес знаменитата нещотърсачка си е същата, само дето в юбилейното издание баща ѝ вече не е негърски крал, а крал на Южното море.

Рижата, луничава и неимоверно силна духом и физически героиня на шведската детска писателка Астрид Линдгрен Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче или накратко Пипи Дългото чорапче днес има рожден ден – навършва 72 години.

Самата писателка често е разказвала, че на дъщеря си Карин дължи появата на Пипи на бял свят. През зимата на 1941 г. настиналото момиче помолило майка си да й разкаже приказка и на въпроса й каква, отговорило: „Разкажи ми за Пипи Дългото чорапче“. „Тъй като името бе особено и момичето стана особено“ – разказва Линдгрен. Карин получава като подарък от майка си първия разказ за Пипи под формата на ръкопис на рождения си ден на 21 май 1944 г. Първата книга е издадена през ноември 1945 г. Самата Карин е разказвала пред журналисти, че не знае откъде й хрумнало това име, защото никога не е мислили за Пипи.

С приказните разкази за луничавото момиченце са израснали не само много поколения шведи, но и читатели по целия свят. От появата на книгите досега мненията за Пипи Дългото чорапче са различни. Много я обичат заради независимостта, бунтарския дух, хумора и самостоятелността. Но тя не се харесва на всички. Линдгрен е критикувана за липсата на педагогичност и за това, че подобни непослушни момиченца ще доведат до хаос в обществото. Рижата шведка продължава да предизвиква нееднозначни реакции – толкова много са страните в характера й, че в прочита им някои я виждат като феминистка икона, други като пацифист, борец за свобода срещу потисниците и за правата на децата, слабите и уязвимите, а за трети тя е обичащо игрите дете, здраво и изпълнено с фантазии.

Книгите за Пипи са преведени на 70 езика. От тях са продадени повече от 60 милиона екземпляра. Общо от произведенията на Линдгрен са купени над 150 милиона бройки, като много от тях са именно историите на Пипи Дългото чорапче. Шведският в. „Дагенс нюхете“ в края на 2014 г. определя разказите за Пипи като едно от най-важните културни събития на страната за последните 150 години, които са повлияли на обществото. Това показват резултатите от гласуване на читателите на изданието.

През последните 72 години Пипи Дългото чорапче си е останала същата, променили са се обаче някои от думите й. В „Книга за Пипи Дългото чорапче“, подготвена специално за 70-годишния юбилей, шведските читатели например няма да открият, че бащата на Пипи е негърски крал. Вместо това той се споменава като крал на Южното море. „Така ще е много добре. Ние махнахме старата дума, тъй като тя наранява. Авторката на книгите за Пипи Дългото чорапче“ никога не би се съгласила някой от обкръжението на Пипи да обижда децата“ – пояснява пред журналисти дъщерята на Линдгрен Карин Нюман по повод издаването на книгата.

Нека си припомним заедно някои цитати от книгата:

„Защо вървя заднишком ли? – възкликна Пипи – Не живеем ли в свободна страна? Човек не може ли да живее, както си иска?“

„Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите.“

„Виж, госпожице, когато имаш майка, която е ангел, и баща, който е негърски крал, а самата цял живот си управлявала моретата, не можеш да знаеш как да се държиш в училище сред всичките тия ябълки и таралежи.“

„То наистина не си заслужава — каза Пипи. — Големите хора никога не се забавляват. Имат само купища неприятни работи и глупави дрехи, и мазоли, и данък общоход. – Пък и не умеят да си играят — отбеляза Аника. — Уф, като си помислиш, че чисто и просто трябва да пораснеш! – Кой е казал, че трябва, възрази Пипи. — Ако не се лъжа, тук някъде има едни хапчета… Едни много хубави хапчета за хора, които не искат да пораснат.“

„Седя си в моята самота и така се надлъгвам със себе си, че да ти е драго да ме слушаш. Онази вечер, когато си легнах, скалъпих една опашата лъжа за някакво теле, което умее да плете дантела и да се катери по дърветата, и знаете ли, вярвах си на всяка дума! Това се вика добра лъжа.“

„Ние живеем, за да правим добро на другите хора. Аз например, живея само заради това. А другите хора, интересно те за какво живеят.“

„За да претърпиш корабокрушение, първо трябва да имаш кораб.“

„Дали е трудно да се лети? Човек сигурно би могъл да се научи да лети надолу. Но положително е по-трудно да се лети нагоре.“

„Когато порасна, ще стана пират! А вие?“

„Най-важното за малките деца е да знаят ред. Особено, ако сами си го определят.“