Засилване правомощията на Европейския стабилизационен механизъм за спасяване на банки

1
278
Добави коментар

Остават разделени по въпроса за създаване на механизъм за преструктуриране на държавния дълг

Министрите на финансите от Европейския съюз се споразумяха днес да удвоят средствата, които биха могли да бъдат използвани за спасяване на изпаднали в затруднение банки и засилване на правомощията на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), но остават разделени по въпроса за създаване на механизъм за преструктуриране на държавния дълг, предаде Ройтерс.

На заседанието на ЕКОФИН в Люксембург беше постигнато споразумение за даване на правомощия на ЕСМ да може да заема средства на Единния фонд за преструктуриране (ЕФП), предназначен за банките, ако не му достигат средства в случай на голяма криза.

ЕФП се финансира с вноски от банките в ЕС и се очаква до края на 2023 г. да разполага с 55 милиарда евро. ЕСМ може да му предоставя до 60 милиарда допълнително в случай на необходимост.

„Решихме да осигурим на банките надеждна спасителна мрежа, определихме им подходящи стимули, за да продължат да намаляват експозицията си към рискове, решихме да засилим ЕСМ, за да засилим защитните си линии“, заяви председателят на Еврогрупата Мариу Сентену.

ЕСМ, освен това, занапред ще има и задачата да прави редовна оценка на икономическото положение в страните от еврозоната, с цел да се предотвратят евентуални трудности и да се изработят в случай на необходимост спасителни планове и за реформи в замяна на финансиране, уточнява БТА.

Франция и Германия призоваха днес да се засили Европейският стабилизационен механизъм, за да може да играе посредническа роля между дадена държава и пазарите, ако се окаже нужно преструктуриране на дълга й.

Италия обаче, чийто дълг е 132% от брутния й вътрешен продукт, се противопоставя на създаването на суверенен механизъм за преструктуриране на дългове, в който ЕСМ да играе ключова роля.