Скандалът „Карнобат” се разраства, искат постоянен арест за Миню Стайков

1
202
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

От МВР разпространиха кадри от претърсванията по аферата, сред тях и имоти на бизнесмена, както и луксозен автопарк

Скандалът „Карнобат” се разраства. Прокуратурата поиска постоянен арест за бизнесмена Миню Стайков и останалите обвинени след специализираната акция преди дни. Днес стана ясно, че 20 дружества с легална дейност участват в данъчните измами по случая.

8 са обвинените за продажба на акцизни стоки без бандерол, данъчни престъпления и пране на пари. Чрез Интерпол се издирва синът на алкохолния бос Миню Стайков – Стайко Стайков.

Мерките за неотклонение на трима от обвинените ще бъдат разгледани утре от Специализирания наказателен съд.

Обвинението иска най-тежката мярка за неотклонение за Иван Димитров, сина на кмета на Карнобат. За него се знае, че е собственик на сградата, в която в края на юли беше открита нелегална фабрика за цигари. Досега е установено, че те са продавани и у нас, и в държави от ЕС.

Днес от МВР разпространиха кадри от претърсванията по аферата, сред тях и имоти на Миню Стайков, както и луксозен автопарк.

Разследването на групата започва преди два месеца след откриването на нелегалната фабрика за цигари. Установено е, че е оборудвана с машини за 4 милиона лева, а сред работниците няма българи, а само граждани от бивши съветски републики.

„Осигурени са им помещения вътре, в които да живеят, кухни, включително оборудвани фитнеси, никой не напуска помещенията на фабриката, не се консумира дори електрическа енергия, за да не се събуди подозрение”, поясни за bTV наблюдаващият прокурор Ангел Кънев.

За минута от машините са излизали по 2000 къса цигари. Според изчисленията така за 5 дни е пълнен един тир с хиляда мастербокса на стойност  3,7 млн. лв.

За последните два месеца са обискирани 38 адреса, между които и имотите на Миню Стайков.

„Интересното е, че се откриха печати, включително на контролирани кухи фирми, дори на банка, която оперира на територията на страната. Неин печат бе намерен в апартамента, обитаван от собственика на счетоводната къща, която обслужва основните дружества, който е със средно образование и е бил пазач на една складова база, която е държала алкохолните дружества”, каза още наблюдаващият прокурор.

Според прокуратурата обвинените са свързани с търговски дружества като техни управители или като шофьори, пазачи и охранители

„Говорим повече от 20 дружества, които осъществяват легална търговска дейност и всички се явяват свързани лица помежду си”, заяви пред bTV ръководителят на спецпрокуратурата Даниела Начева.

Според събраните доказателства извършените досега данъчни престъпления са за 1,016 млн. лева.

„Тези данъци не просто са спестявани на бюджета, а това е възстановяван данъчен кредит в резултат на невярно документиране на две дружества, на едно от които официален управител и собственик е един от членовете на групата. Същият той контролира другото, което също е доказано с гласни и писмени доказателства”, подчерта Даниела Начева.

Все още не е ясно кой е бил ръководител на организираната престъпна група. От всички обвинени двама са обявени за общодържавно издирване.