Европейската ракета Ариана 5 бе одобрена за полет до Меркурий

1
199
Добави коментар
redbul80
redbul80

На снимката: техници капсуловат „БепиКоломбо“ в обтекателя на ракетата „Ариана 5“. Photo credit : Arianespace/ESA

18 октомври 2018 г. 18:55 ч.

Светослав Александров. Екипът по готовност за изстрелване даде зелена светлина на европейската ракета „Ариана 5“ за предстоящия старт на 20-ти октомври в 04:45 ч. българско време. Одобрението е процедура, която е задължителна преди всеки полет от европейския космодрум Куру във Френска Гвиана. В случай че настъпи някакво отлагане по каквато и да е причина, техническа или лоши метеорологични условия, екипът на мисията разполага с време до 6-ти ноември, когато е последната възможност за полет. 

Ако всичко мине наред, „Ариана 5“ ще ускори роботизираната експедиция на Европейската космическа агенция (ЕКА) и Япония „БепиКоломбо“ на път към планетата Меркурий.

Напомням на читателите, че мисия „БепиКоломбо“ се състои от два научни орбитални апарата: европейски „Мъркюри Планетари Орбитър“, или още кръстен „Бепи“, и японски „Мъркюри Магнетосферик Орбитър“, още кръстен „Мио“. Орбиталните апарати ще бъдат доставени до Меркурий посредством т.нар. Меркуриански трансферен модул (МТМ). Пътешествието ще продължи седем години, в рамките на които ще има едно облитане на Земята, две на Венера и шест на Меркурий, преди „Мио“ и „Бепи“ да се установят в тяхната научна околомеркурианска орбита, което ще стане факт на 5-ти декември 2025 година. За съжаление „БепиКоломбо“ няма спускаем компонент. В началото на миналото десетилетие се планираше да бъде добавен мъничък спускаем апарат с общо 7 килограма научни инструменти, но докъм 2003 година той беше орязан поради бюджетни ограничения. Отново подчертавам, че мисия „БепиКоломбо“ бе замислена още през 1999 година, но подобно на много други проекти, тя също премина през преформулировки и отлагания.

За да може мисия „БепиКоломбо“ да доближи планетата, трябва да намали скоростта си спрямо Слънцето – т.е. да сниши параметрите на хелиоцентричната си орбита. Това е трудна задача – много по-лесно е да се изпрати кораб до Плутон или извън Слънчевата система. За тази цел МТМ е екипиран с йонни двигатели, които са сходни с тези на мисията на ЕКА до Луната „СМАРТ-1“ от миналото десетилетие.

Както „Мио“, така и „Бепи“ ще могат да използват част от научните си инструменти по време на дългото си пътешествие, включително по време на първите си облитания на Венера и Меркурий. Макар че основната научна камера няма да се използва при тези облитания, има три навигационни камери, прикачени към МТМ и благодарение на тях ще видим снимки на планетите. Първото облитане на Венера ще е на 12-ти октомври 2020 година, две години след изстрелването, а второто – на 11-ти август 2021 година. Първото облитане на Меркурий ще е на 2-ри октомври 2021 година, второто – на 23 юни 2022 година, третото – на 20-ти юни 2023 година, четвъртото – 5-ти септември 2024 година, петото – 2-ри декември 2024 година и шестото – 9-ти януари 2025 година. След пристигането в околомеркурианска орбита „БепиКоломбо“ ще трябва да работи минимум до 1-ви май 2027 година, когато ще е краят на основната му мисия, а в случай че тя бъде удължена, може да функционира до 1-ви май 2028 г. 

Мисия „БепиКоломбо“ е кръстена на италианския математик Джузепе (Бепи) Коломбо. Тя ще надгражда постигнатото от американската меркурианска мисия „Месинджър“, която изучаваше най-близката до Слънцето планета в периода между 2011 и 2015 година. Благодарение на получените данни учените ще разгадаят множество мистерии за еволюцията на ранната Слънчева система, включително и Земята.

За повече информация: Арианаспейс

http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/