ОбС подкрепи желанието на администрацията да спасява Морското училище

1
142
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

Общинските съветници почти единодушно подкрепиха желанието на администрацията да приеме под ръководството си Морското училище и да предприеме действия по възстановяването му.

Припомняме Ви, че до момента финансовото осигуряване на Морското училище е ангажимент на Министерството на образованието. С предложената промяна то ще се осъществява от бюджета на Община Бургас. Тя ще придобие и собствеността върху всички недвижими имоти на училището, които досега бяха държавна собственост.

Причината Община Бургас да поиска Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов “Свети Никола” е, че през последните няколко години развитието й не е на необходимото ниво. Сравнителен анализ за последното десетилетие показва спад в броя на учениците.В защита на предложението си кметът Димитър Николов изтъкна, че през последните години Общината се е погрижила за подобряването на базата на Автото и създаването на IT гимназия. Против се обяви единствено Живко Табаков, който изрази опасения относно имотите на Морското училище. ”Възможно е да има злоупотреби. Знам, че училището има финансово наследство в размер на 300 000 лева. Нека администрацията да направи проверка за тези средства и дали са похарчените по правилния начин”, коментира той. В залата се чуха и опасения по отношение на обезпечаването на кадровия капацитет. Консенсус бе постигнат по темата, че приемът на ученици трябва да се повиши, за да може учебното заведение да си позволи експертни преподаватели. Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов “Свети Никола” е създадена на 1 септември 1958 г. по предложение на тогавашното Министерство на хранителната промишленост и одобрено с Наредба на Министерството на народната просвета. През следващите години училището развива два профила – четиригодишен курс на обучение – техникум, и двегодишен промишлен курс по риболов и рибопреработка, с прием след завършен VII клас.През 1971 година Техникумът по морски и океански риболов се военизира и е преименуван на Средно специално училище по морски и океански риболов “Ген. Владимир Заимов”. По-късно е девоенизиран, като първият цивилен випуск е приет през учебната 1983/1984 година. През учебната 1991/1992 година се откриват курсове за придобиване на квалификация: щурмани 5-та степен – обучение два месеца; мотористи – обучение три месеца. През 2003 г. училището придобива днешното си название – Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов “Свети Никола”.През учебната 2018/2019 година учениците се обучават тук по следните специалности: “Морско корабоводене”, “Корабни машини и механизми” и “Митническа и данъчна администрация”.