Отбелязваме цели 60 години от съветската мисия Луна 3, заснела обратната страна на Луната!

1
149
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка на обратната страна на Луната, заснета от „Луна 3“ през октомври 1959 г. Photo credit : Roscosmos

9 октомври 2019 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. През месец октомври традиционните космически празненства за фокусирани върху годишнината от полета на първия изкуствен спътник – „Спутник 1“. За мен обаче този спътник не е особено забележителен в научно отношение – просто метална сфера с радиопредавател. Най-великата мисия на 50-те години по мое мнение си остава съветската „Луна 3“ – защото тя първа успява не просто да достигне Луната, но дори да заснеме нейната обратна страна! 

Изстрелването на „Луна 3“ е проведено на 4-ти октомври 1959-та година с помощта на ракета, производна на легендарната „Р7“ (Семьорка). Скоро след излитането става ясно, че радиосигналът е по-слаб от очакваното, а температурите във вътрешността на автоматичната лунна станция се покачват. Наземното ръководство успява да промени околоосното въртене на „Луна 3“ и да изключи част от апаратурата, с което температурите са стабилизирани.

На 6-ти октомври „Луна 3“ прелита на 6 200 километра от повърхността на естествения ни спътник – това е моментът на най-голямото сближение. На 7-ми октомври обратната страна става видима за автоматичната станция и тя започва да я фотографира. Заснети са общо 29-ти снимки. Ръководството на експедицията се опитва да свали снимките на Земята още на 8-ми октомври, но поради факта, че сигналът е слаб, тези ранни опити са неуспешни. Чак на 18-ти октомври, когато „Луна 3“ се доближава до Земята, 17 от заснетите 29 снимки са свалени успешно. Фотографиите не са с високо качество, но благодарение на тях човечеството за пръв път вижда как изглежда тази страна на Луната, която е завинаги скрита от Земята!

Отминават цели шест десетилетия, преди построен от човека апарат да кацне меко на обратната страна на Луната. Това се случва през януари 2019-та година, когато китайската лунна мисия „Чанг’e 4“ се спуска на дъното на кратера Фон Карман. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/