Мултивитамини за деца – коя комбинация е най-подходяща?

1
174
Добави коментар
forlifebg
forlifebg

Когато става въпрос за здравето на децата, тяхната енергичност, жизненост и пълноценно порастване, често в плана са включени и мултивитамини за деца. Родителите правят всичко възможно, за да може имунитетът на децата им да е достатъчно силен и да устоява на всички сезонни влияния върху здравето.

Но дори здравите деца се разболяват от време на време. Това не винаги означава, че имунната им система е слаба. Всъщност здравата имунна система трябва да реагира на микробите и инфекциите, с които децата е препоръчително да влязат в контакт. Ключовият индикатор за работеща имунна система е как тялото се справя със заболяването.

Днес ще обърнем внимание на ефективната комбинация при избора на мултивитамини за деца. Съчетанието с разнообразно хранене поддържа детската имунна функция на ниво целогодишно.

 

Комбинационния подход в избора на мултивитамини за деца

Поддържането на силен имунитет при децата се състои в:

достатъчно сън; физически упражнения; поставяне на необходимите ваксини; здравословна, балансирана диета, съдържаща всички витамини и минерали, от които се нуждае развиващото се тяло;

Има някои витамини и минерали, които участват в поддържането на имунитета повече, отколкото други. И най-добрият подход е балансираното усвояване на всички необходими хранителни вещества.

 

Витамин А

Той е необходим за добро зрение, здравето на кожата, растежът  и имунната функция. Препоръчителният дневен прием за съответните възрасти е следният:

3 до 4 г. – 300 мкгр 4 до 8 г. – 400 мкгр 9 до 13 г. – 600 мкгр

Съответно този дневен прием трябва да е балансиран между менюто на детето и приемът на мултивитамини за деца.

 

Витамини от група В

Те са важна част от поддържането на здравето на подрастващите. Нека видим кой каква функция извършва и какви са дневните нужди на детския организъм.

Витамин В1 (тиамин) – участва в поддържането на здрави нерви и мускули при децата. Витамин В2 (рибофлавин) – помага за стимулиране на процеса по производството на червени кръвни клетки в тялото на вашето дете, както и за храносмилането и производството на енергия. Активира също витамин В6 и произвежда витамин В3. Витамин В3 (ниацин) – участва в процеса на превръщане на мазнините и въглехидратите в енергия. Полезен е също за нормалното функциониране на нервната и храносмилателната система при децата. Витамин В5 (пантотенова киселина) – децата се нуждаят от него, за да метаболизират мазнините и въглехидратите. Помага също при производството на червени кръвни клетки и надбъбречни хормони при децата. Витамин В6 – от съществено значение за развитието на мозъка при децата, тъй като помага за отделянето на серотонин, който регулира настроенията. Също и на норепинефрин, който помага за справяне със стреса. Витамин В7 (биотин) – необходим за метаболизиране на холестерола, някои аминокиселини и мастни киселини при децата. Стимулира и здравата кожа, коса и нокти. Витамин В9 (фолиева киселина) – играе ключова роля при образуването на червени кръвни клетки при децата. Ценен е за здравословния клетъчен растеж и производството на ДНК. Витамин В12 – също подпомага здравословното поддържане на нервната система и мозъчните функции.

 

Препоръчителен дневен прием на витамините от група В

 

 

Съчетанието между здравословна диета и мултивитамини за деца трябва да покрива следните дневни нужди:

За деца под 4 г. Фолиева киселина – 100/200 мкгр дневно Витамин В1 – 0,5/0,7 мг Витамин В2 – 0,6/0,8 мг Витамин В5 – 3/5 мг Биотин – 50/150 мкгр Витамин В6 – 0,1/0,5 мг Витамин В12 – 0.9 мкгр

 

За деца над 4 г. Витамин В5 – 10 мг дневно Витамин В1 – 1,5 мг Витамин В3 – 20 мг Витамин В2 – 1,7 мг Витамин В6 – 2 мг Фолиева киселина – 400 мкгр Биотин – 300 мкгр Витамин В12 – до 1 мкгр до 8-годишна възраст, 1.8 мкгр от 9 до 12-год. възраст и около 2.5 мкгр за тийнейджъри.

 

Витамин С в съдържанието на мултивитамини за деца

През целия си живот слушаме за важността на този витамин за здравето на организма ни. Нека да видим каква функция изпълнява в процеса на развитие на детския организъм:

участва в изграждането на колагена; помага в борбата с инфекциите; абсорбира желязото от храната; за здрави кости и зъби;

Препоръчителният прием на този витамин за съответните възрасти е:

3 до 4 г. – 60 мг 4 до 12 г. – 80 мг 12 до 18 г. – 100 мг

 

Витамин Д

Всички знаем, че организмът произвежда витамин Д най-ефективно, когато кожата ни е изложена на слънчева светлина.

„Слънчевият“ витамин помага на организма да абсорбира калция и така да участва в процеса на поддържане на силни кости.

При децата това също важи, а препоръчителният ежедневен прием от него при тях е:

От 4 до 12 г. – 400 IU Над 12 г. – 600 IU

 

Витамин Е

Този витамин също влияе положително върху здравето на очите и кожата, стимулира и имунната функция. Ето и препоръчителните дневни дози за деца:

3 до 4 г. – 6 мг дневно 4 до 8 г. – 7 мг 9 до 13 г. – 11 мг

 

Витамин К – важен компонент в съдържанието на мултивитамини за деца

Когато става въпрос за детското здраве, не чуваме много по отношение на витамин К. Той е мастноразтворим витамин, който играе важна роля в съсирването на кръвта. Всъщност, той е отговорен за 4 от 13-те протеина, необходими за съсирването на кръвта.

Витамин К спомага за възпроизвеждането и на други протеини в тялото, важни за здравето на костите и бъбреците. А периодът на детството е период и на изграждане на костите, и трябва да се обърне внимание на витамините, допринасящи за това.

Витамин К, както и D, се възпроизвеждат самостоятелно в организма. Витамин D помага на тялото да абсорбира калций. След това идва ролята на витамин К – той активира протеини, които насочват калция към костите и зъбите. Затова е препоръчително да се комбинират както при деца, така и при възрастни.

Препоръчителен ежедневен прием на витамин К за деца е следният:

До 3 г. – 30 мкгр дневно 4 до 12 г. – 60 мкгр Над 12 г. – 75 мкгр

 

Имуностимулиращи билки и лечебни плодови екстракти

Освен конкретните витамини, които всяка детска мултивитаминна опаковка трябва да съдържа, плюс е, когато в нея има и познати билкови и плодови имена. Присъствието на екстракти от ацерола, черен бъз и ехинацея прави избраните мултивитамини за деца в пъти по-ефективни за вашето хлапе.

Ацерола е плод – естествен източник на витамин С. Черният бъз е силен имуностимулатор, както и ехинацеята. Последната, в комбинация с витамин С, е способна да намали риска от хрема с около 80%.

 

Балансът между здравословното меню и мултивитамини за деца

 

 

За да расте едно дете пълноценно, здраво и щастливо, трябва да се погрижим за правилния прием на необходимите за израстването му вещества. Затова много родители търсят баланса между здравословното хранене и приемането на витамини и минерали за деца. Част от препоръчителния дневен прием на витамините и минералите, изброени по-горе, е важно да идват от детското меню. В по-ранна възраст здравословните продукти не са любими на повечето деца и често се получава дефицит на някои важни хранителни вещества. Но медицината решава този проблем, създавайки мултивитамини с плодови вкусове, чрез които лесно да набавите необходимото за правилния растеж на вашето дете. Все пак не всички деца виждат враг в зеленчуците, някои видове месо или млякото. Ако вашето дете е от тях, вижте от кои продукти са част от едно здравословно и пълноценно меню:

витамин А – червено месо, млечни продукти, оранжеви зеленчуци като батат и моркови; витамин В1 – риба, зърнени храни; витамин В2 – риба, червено месо, сирене, яйца, зърнени храни; витамин В3 – риба, червено месо, пилешко, ядки; витамин В6 – риба, пълнозърнести храни, ядки; витамин В12 – риба, млечни продукти, червено месо; витамин С – плодове и зеленчуци като киви, лимон, касис, броколи, сладки жълти чушки; фолиева киселина – зеленолистни зеленчуци, пълнозърнести храни, черен дроб; витамин Д – освен от слънчева светлина, можем да снабдим тялото си с него и от мазни риби, рибено масло, яйчни жълтъци, краве масло; витамин Е – ядки и здравословни мазнини;

Както при възрастните, и при децата здравето е въпрос на баланс. Но при тях е наистина важно, тъй като тялото тепърва се развива и имунитетът се оформя и укрепя. А вече имаме много по-достъпна информация за това кое е правилното хранене и хранителни вещества – за нас и за нашите деца.