Новият български суперкомпютър вече е сглобен с София Тех Парк

1
196
Добави коментар

Компютърен Хардуер
Новият български суперкомпютър вече е сглобен с София Тех Парк

Александър Главчев 11 Май

Българският суперкомпютър, част от мрежата EuroHPC, базиран на архитектурата BullSequana XH2000 на Atos, вече е доставен и сглобен в София Тех Парк, съобщиха от компанията. Тя бе избранa да достави българския петаскейл суперкомпютър от Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (EuroHPC JU) и консорциума „Петаскейл Суперкомпютър – България“ с водещ партньор София Тех Парк АД.

Инсталацията щe бъде най-производителната в Източна Европа, а очакванията са нейнатамощност България да се позиционира като лидер в областта на високите технологии в региона. Екипът на Atos Чехия вече е започнал тестовете на конфигурацията и се очаква суперкомпютърът да заработи през юли.

Целта му е да спомогне за подобряване на европейските научни изследвания и да насърчи иновациите, като предостави достъп до най-съвременната инфраструктура за високопроизводителни изчисления (HPC) на широк кръг потребители от научноизследователската общност, промишлеността и публичния сектор.

Суперкомпютърът ще служи още за развитието и на много други области, като биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, медицина, биоинженерство, метеорология и борба с изменението на климата.

Проектът е финансиран от бюджета на България и на EuroHPC JU, като общата инвестиция възлиза на 11,5 млн. евро.

Освен в България, суперкомпютър, базиран на Atos BullSequana, е избран и за още четири локации със суперкомпютърни центрове, част от мрежата на EuroHPC: CINECA, Италия; IZUM, Словения; LuxProvide, Люксембург и Minho Advanced Computing Centre (MACC), Португалия. Това затвърждава лидерската позиция на Atos в производството на високопроизводителните машини в Европа.

В световната TOP500 класация на суперкомпютрите 31 oт суперкомпютрите са дело на Atos, като общата им производителност е 251 петафлопа, което е увеличение от 79% в сравнение с данните от класацията през юни 2020.