KU’s Blog: Очаквано силно земетресение в София

68
Добави коментар

НОВО: за информация за земетресението от 15 и 16 ноември 2008, вижте тук.

НОВО: за информация за земетресението от 3 юли 2008, вижте тук.

DarikNews.bg „гръмна“ с новината, че се очаква разрушително земетресение в София в съвсем близко бъдеще. Прогнозата идва от проф. Рангел Гюров от Департамента „Земни науки и околна среда“ на Нов български университет в интервю с Мартин Карбовски (можете да го чуете в сайта на DarikNews).

Според него, съвсем скоро се очаква силен земен тръс от порядъка на над 7 степен по скалата на Рихтер по линията София-Пловдив-Благоевград-Петрич с голям брой жертви и материални щети. Сеизмични зони с повишен риск са районът на София, Софийското поле, поречието на р. Марица, районът на Чирпан, Кресненското дефиле, районът на Стражица, н. Шабла, Северното черноморие, Врачанският регион и Кърджалийският регион. Необходимо е, според проф. Гюров, държавата да инвестира в съвременна система за ранно прогнозиране, като в момента съществуват технически средства за това. Земетресение от такъв порядък в България скоро не е имало и шансът за такова днес е много голям, смята ученият. През 2007 доклад на Световната банка изчислява, че 2,5 млрд. долара ще бъдат щетите в столицата в случай на земетресение.

Проф. Рангел Гюров преди 3 години също предупреди за същото – вижте статията в онлайн изданието „Български Фактор“ от 19 октомври 2005. Според други учени при БАН подобни системи не се иползват дори в Япония. През 2006 проф. Гюров прави много точна прогноза за по-слаб трус в столицата. Преподавателят се занимава и с проблемите на околната среда.

Първите коментари към тази вест са за излишна паника, платено съобщение от застрахователна компания, неправилен начин за публикуване на подобна информация. DarikNews поднасят и списък със съвети в случай на земетресение.

Прочетете и съветите за действия при земетресения, дадени в сайта на Министерството на извънредните ситуации. Вижте и илюстриран наръчник за това какво да правим при земетресение от Дирекция „Гражданска защита“ – Област Велико Търново.

Дори и прогнозата да се окаже погрешна, то не е излишно да си спомним на какво ни учеха в училище за поведение в бедствени ситуации, а и е добре да се замислим в какви сгради учим, работим, живеем и се забавляваме. По-добре да се вземат превантивни, отколкото поправителни мерки (дори на цената на психическия ни комфорт).

Правилното поведение в случая не е да игнорираме новината като „бръщолевици на непознат професор“ или „платено съобщение на застрахователи“, а да се образоваме и да изискваме безопасни условия на труд и живот. Дори и да се замислим, няма ли нужда да застраховаме собствеността си при толкова много бедствия през изминалите години (вижте статията във в. „Стандарт“ по въпроса).

НОВО: Министерството на извънредните ситуации представи сайт за деца, който дава кратка информация за различните природни и индустриални опасности по области, показва филмчета за действия по време на земетресение, пожар, наводнение. Има тестове за проверка на знанията, сборници с образователни материали и други. Задължително му хвърлете по един поглед – най-важно е човек да знае какво да прави в такива бедствени ситуации.