Какво се крие зад имената на компаниите

12
Добави коментар
velikcden123
velikcden123

Вече почти никой не знае какво се крие зад наименованието или абревиатурата, с която е позната някоя компания – дали това е нечие име, любим плод или препратка към роман…

Понякога идеята на основателите на компанията е съвсем простичка. Германският вестник „Ханделсблат“ представя историята на някои от най-известните имена в корпоративния свят.

„Хюлет-Пакард“

Произходът на името на световния компютърен гигант „Хюлет-Пакард“ (HP) не е трудно за разгадаване. Компанията е основана от Бил Хюлет и Дейв Пакард. Чие име обаче да бъде първо и чие – второ, те решили с хвърляне на монета „ези или тура“.

„Епъл“

След 3-месечни неуспешни опити да се измисли име Стив Джобс заявил, че, ако до края на деня колегите му не измислят по-хубаво име, ще нарече компанията „Епъл компютър“ (Apple.com). Вероятно ябълката е била любимият му плод. Макинтош, между другото, е сорт ябълка. По-късно името става повод за правни спорове със звукозаписната компания на „Бийтълс“.

„Майкрософт“

„Майкрокомпютър софтуер“ (MICROcomputer SOFTware, Microsoft.com). Скучно, нали? Това обаче е всичко. Смел ход, тъй като при основаването на компанията далеч не е било сигурно, че тя ще се съсредоточи само върху разработването на софтуер, нито пък, че ще има успех.

„Адоб“

При търсене на „Adobe“ в Уикипедия освен известната компания онлайн енциклопедията дава и понятието „неизпечена тухла“ – понятие, с което наименованието на разработчика (Adobe.com) няма нищо общо. Корпорацията е кръстена на Адоб крийк – река в Калифорния, на чийто бряг се издигала къщата на основателя на корпорацията Джон Уорнок.

„Гугъл“

Лари Пейдж и Сергей Брин започнали собствен проект, на който дали името Googоl (числото 1, последвано от 100 нули) като символ на количеството преработвани данни. След като представили разработката си на първия инвеститор обаче, той им издал чек, на който написал името на проекта като Google. Така си и останало.

„Старбъкс“

Първото кафене „Старбъкс“ (Starbucks.com) било открито през 70-те години. Името идва от романа „Моби Дик“ от Херман Мелвил. В романа кормчията на кораба се казва Старбък. Едва ли мнозина от почитателите на кафенетата от веригата предполагат, че името е свързано с мореплаването.

„Кока-кола“

Името на безалкохолната напитка е образувано от наименованията на листата от кока (coca) и плода кола (kola), необходими за получаването на вкуса в първоначалната рецепта. Създателят на напитката Джон Пембъртън променил изписването на думата „кола“ (Coca-Cola), замествайки първата буква, за да подобри визуалния ефект.