История на световните първенства: 1938 Франция - SportVox

Европа е в криза, Аржентина и Уругвай не вземат участие, но за първи път на първенството се появяват Куба, Полша и Холандски Антили.

В първата фаза до победа в редовното време стигат само Унгария с унищожителното 6:0 срещу Холандски Антили и Франция с 3:1 срещу Белгия. Всички останали мачове са с продължения или се преиграват. Носителите на титлата Италия са спасени от вратаря си Оливиери, който в последната отразява невероятен удар, нанесен от норвежкия централен нападател Брунилдсен, и така печели допълнително време, в което Пиола отбелязва победния гол.

Бразилия успява да се „измъкне от калта“ в Страсбург след мач-трилър срещу Полша, в който падат 11 гола. С хеттрик на Леонидас на полувремето бразилците водят с 3:1, но след почивката поляците се мобилизират и стигат до равен резултат и продължения. Вилимовски вкарва четири гола, но Леонидас също стига до своето успешно четвърто попадение и така Бразилия е победител с краен резултат 6:5!