Крум Дончев спечели Рали Твърдица

2
angelov22
angelov22

Вицешампионите за 2011 г. Крум Дончев и Петър Йорданов (Пежо 207 S2000) завършиха като победители във финалното състезание от националното първенство – Мабанол Рали Твърдица.

Екипажът на Глобул Рали Тим спечели шест от седемте специални етапа на седмото за годината рали и добавиха 25 т. за първото място, приключвайки сезона със 177 т. Две седмици по-рано екипажът на Виваком Рали Тим Димитър Илиев и Янаки Янакиев (Шкода Фабия S2000) спечелиха титлата предсрочно.

Дончев и Йорданов печелят ралито на Твърдица за втора поредна година, а Крум Дончев става първият пилот в историята на надбягването, който е с три победи. Един специален етап от надпреварата спечелиха варненците Искрен Маринов/Добромир Филипов (Мицубиши Лансър Ево 9). Екипажът на БАМС обаче бе наказан с 5 мин и вместо заеманото до финала второ място в генералното класиране, бе преместен на пета позиция в подреждането на Мабанол Рали Твърдица.

След решението на спортните комисари за наказанието на двамата варненци второто място е за екипажа на Марина Моторспорт Тихомир Стратиев/Добрин Борисов (Ситроен С2 R2). Те завършват на 5:14.0 мин от победителите. През миналата година Двамата заеха третото място в Твърдица и до днес това бе най-доброто класиране за екипажа в цялата му кариера.

След дълъг период на скамейката, завръщането на Георги Гвоздейков и навигаторът му Петър Сивов (Евроком Рали Тим, Ситроен С2 S1600) бе белязано с третото място на почетната стълбичка. Двамата изостават с 39.7 сек от Стратиев/Борисон. Първият екипаж от клас 8N са търновските автомобилисти Емил Денев/Богомил Ненов (Ви и Жи Рали Тим, Рено Клио Спорт).

„Имахме проблеми в първата половина на ралито, спукахме гума, при едно подскачане на автомобила Богомил изпусна записките и се наложи да караме известно време по памет“, коментира Емил Денев, цититан от БТА.

Във втората си част Мабанол Рали Твърдица беше карано на постепенно изсъхващи трасета. Това означаваше, че изборът на гумите се превърна в решаващия фактор за по-добрите постижения на екипажите.

В най-малкия клас най-добре се представиха сливенчаните Стоян Мечков/Еди Сивов (Скорпион, Ситроен Саксо). В генералното класиране на финала те заеха 7-ото място, което почти гарантирано означава и шампионска титла в 9N. До днешното състезание те заемаха третото място в подреждането на класа.