СТАТИИ – talitha jewelry

6
Добави коментар

 

 

 

Ониксът – древен камък с магични и лечебни свойства

   

Ониксът е разновидност на ахата с ивици с различна окраска. Названието на камъка идва от гръцката дума „onix“ – „нокът”. В англо-американската и немската литература, думата „оникс” почти не се използва, тъй като този камък се разглежда само като разновидност на ахата. Дебелината на ивиците, формирали се под въздействието на температурни промени, варира от микрон до няколко милиметра.  Преливащите светлинни ефекти придават особена привлекателност на оникса и изработените от него изделия. Колкото са по-разнообразни и по-тънки ивиците на повърхността на камъка, толкова той е по-ценен. Древните шумери, египтяни и индуси са изработвали от черно-белите оникси очи за статуите. При това, камъка е бил обработван така, че на белия фон да изпъква черна „зеница. Оникси са украсявали и трона на легендарния цар Соломон.

 

Смята се, че ониксът способства натрупването на жизнена енергия, тъй като е способен да поглъща негативната такава. Също така ониксите помагат да се избавим от нерешителността и мнителността. Това е камък на уверените в себе си хора, умеещи да отстояват себе си. Пръстен с оникс предпазва собственика си от внезапна смърт. Тъмният оникс се препоръчва като амулет за родените под знака на Козирога. Подходящ e също за Телци, Раци, Водолеи и Везни. У ацтеките от доколумбова Америка, просветкащият зеленикаво-жълт оникс се е считал за свещен, в Древна Индия ониксът е бил символ на късмет.

 

Ониксът се използва при заболявания на нервната система и депресия. Помага при стрес, облекчава болката, подобрява емоционалното равновесие и самоконтрол. Повишава потентността, обостря слуха, подмладява и укрепва паметта. Литотерапевти съветват да се прилагат ивични оникси към възпалените места.

 

Месторождения на оникси съществуват в Алжир, Египет, Аржентина, Афганистан, Австралия, Бразилия, Мексико, Уругвай, Индия, Пакистан, САЩ.

    

 

       

                                  

                          2014- ГОДИНАТА НА ДЪРВЕНИЯ КОН

 

На 31-ви януари в Китай посрещат Новата 2014-та година. Какво ни вещае годината на Дървения Кон?

Според древна легенда, Буда поканил всички животни при него на Нова Година. Явили се, обаче, само дванадесет: плъх, вол, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче и глиган. В знак на признателност за предаността им, Буда нарекъл по една година за всяко от тези животни. От тогава, хората, родени в една година носят черти, характерни за съответното животно – закрилник. Картината допълват петте елемента – метал, вода, дърво, огън и земя.

Годината на Дървения Кон започва на 31-ви януари 2014 година и завършва на 18 февруари 2015 година. Символ на благородство, романтика, лидерство и честност, Дървеният Кон ще възцари мир и спокойствие на земята. Това ще бъде годината на разума и развитието на науката. Откривател с неспокоен дух, Конят покровителства творческите личности и изобретатели, така че през тази година светът ще признае постиженията им. Ще бъдат направени много научни открития, които бързо ще навлязат в ежедневието и ще подобрят бита.

Фин и изискан, Дървеният Кон ще скрие всичко грубо, грозно и вулгарно от света. Добрият тон и разбирателството ще изместят лъжата в политиката. Успех ще имат бизнесмените честни и прецизни в работата си.

Особено грижовен към семейството си и изключително предан партньор, Дървеният Кон ще покровителства новите семейни двойки и затова сключилите брак през тази година ще имат стабилно семейство, в което всеки е съпричастен и верен на любимия човек. Търсещите любовта имат всички шансове за успех, както и желаещите да увеличат семейството си.

Изключително отзивчив, Дървеният Кон ще помогне на всеки в беда, затова през тази година човечеството ще положи усилия да прояви големи грижи към слабите и нуждаещите се. Затова 2014 година да бъде година на реализирането на замисли и идеи в полза на обществото, свързани с по-високи идеали. Очаква се израстване и възвисяване на човешкия род. 

 

 

 

 

                   Карбонът – въглеродното влакно

 

 Карбонът всъщност е химичният елемент Carboneum, или Въглерод. Названието му произхожда от литинското „carbo“ – въглища. Днес английското „Сarbon“ се използва в разговорния език в цял свят за означаване на революционен материал с все по-широка употреба – въглеродното влакно.

 Химичният елемент въглерод има няколко алотропни форми, от които най-известните са графит, диамант и аморфен въглерод. Наличието на въглерод в земната кора, резултат от геологичните процеси развиващи се преди 360—286 млн. години, го нареждат на 15-о място сред срещащите се в нея елементи, а наличието му във Вселената (като маса) го подрежда на четвърто място след водорода, хелия и кислорода. Той се среща във всички живи организми, а в човешкото тяло той е на второ място след кислорода по маса (около 18,5%). Това му изобилие в природата, заедно с разнообразието от органични съединения и тяхната необичайна способност да образуват полимери при температурите, най-често срещани на Земята, правят този химически елемент основа на живота.

 Днес карбонът се ползва с изключителна популярност. Изделията от така начерените карбонови нишки – въглеродното влакно – са с широко приложение. Работата по създаването на въглеродното влакно започва в средата на миналия век за космически цели. За пръв път този революционен материал е използван от НАСА при построяването на космически кораби, след което започва да се прилага и за военни цели, като например направата на шлемове за армията. През 1967г. в ограничено количество и под контрола на държавата въглеродното влакно пуснато в свободна продажба в Англия. След като през 1981г Джон Бернард използва карбоновите нишки при направата на монокок за F1 за McLaren MP4, карбонът навлиза с триумф в автомобилната индустрия.

 Основните предимствата на карбона се състоят в това, че е лек (с 40% по-лек от стоманата и с 20% по-лек от алуминия), а в същото време е с по-добри технически показатели от най-високите класове стомана и издържа на температура от 1600 С. Допълнително предимство се явява красивият му виншен вид. Манията по карбона води дори до разпространението на негови имитации, тъй като сложната технология на производство определя и високата му цена.

 Естетическият ефект от комбинацията между специфичния отблясък и плетка подтикват известни дизайнери в света на модата да го използват в работата си. Като резултат изделията с карбонови нишки се превръщат в абсолютен хит и днес този материал вече е известен като най-новата мода не само при дрехите и аксесоарите, но и в бижутерията.

 

                                

          

            СТОМАНАТА – новата мода в  бижутерията

 

 

Днес сме свидетели на едно ново модно явление в бижутерията, на един свеж полъх, завладяващ младите духом: бижутата от стомана. От гледна точка на класическите представи, бижутата от стомана представляват истинска революция в модния свят. Дължат своята популярност най-вече на оригиналния си дизайн и естестичност, на изключително здравостловните и практични качества на метала, както и на достъпканата цена. Висококачествената стоманата днес е най-новият и същевременно най-модерният бижутериен материал. Но какво всъщност представлява стоманата?

 

Обикновената стомана е съединение на желязо и въглерод. Макар че стоманата се е позната на човечеството още от предисторически времена, нейното масово разпространение започва след изобретяването през 1856 г. от Хенри Бесемер на по-ефективен начин за нейното производство. Последвалите подобрения в технологията понижават стойността на стоманата и повишават нейното качество. Днес стоманата е сред най-широко използваните материали в света, като годишно се произвеждат над 1,3 милиарда тона. Тя е основен компонент на сгради, инфраструктурни съоръжения, инструменти, кораби, автомобили, машини, битови уреди и оръжия. Съществуват десетки видове стомана, класифицирани според своя състав и свойства.

Най-разпростстранена в бита е неръждаемата стомана. Нейните антикорозийни свойства се дължат на високата концентрация (+12%) на хром. Благодарение на това тя е устойчива на нагряване, излагане на слънце, удари, третиране с вода, сол и др. Неръждаемата стомана също така притежава хипоалергинни свойства. Това я прави предпочитан метал в производството на изделелия за домакинството. Днес е въпрос на престиж да имаме вкъщи хладилник, печка, домакински съдове и прибори от стомана. Именно от този вид стомана се правят и така модерните нови  бижута.

Следва да обърнем внимание, че неръждаемата стомана от своя страна също се класифицира в различни видове според своя състав. Най-високият клас неръждаема стомана е 316L. Този стомана е известна като хирургическа, или медицинска. За разлика от обикновената неръждаема стомана, висококачествената стомана, клас 316L, съдържа още един елемент – молибден. Това я прави по-устойчива химически от неръждаемата стомана, особено в агресивна среда. Стоманата, клас 316L e абсолютно безвредна за човешкото здраве, не предизвиква алергични реакции, не отделя химически съединения, не корозира, не променя първоначалния си вид. Именно поради тези си качества, тя се използва в хирургията за производство на хирургически инструменти и за импланти. Днес, от стомана, клас 316L се изработват корпусите на скъпо струващите часовници, както и висококачествена бижутерия, т.к. този вид стомана не се окислява и не дразни кожата.

 

В бижутерията стоманата навлиза още през 90те години на миналия век, но днес нейната популярност е в своя пик. Бижутата от стомана носят дух на воля и решителност, енергичност и независимост. Уникалният дизайн и богатото многообразие прави бижутата от стомана предпочитан избор за желаещите да подчертаят своята индивидуалност. При разработването на своите модели дизайнерите умело съчетават стоманата с дърво, камъни, кожа и каукук. Освен това, стоманата перфектно подчертава блясъка на черния и бял цирконий. Естетическите качества на бижутата от стомана, както и тяната дълговечност ги превръща ценен и желан подарък.

Бижутата от стоманата са най-походящият начин да подчертаете своята нестандартност!

 

 

 

 

Модни тенденции при бижутата Есен – Зима 2012-2013

 

Есента вече настъпи и е време да обърнем поглед към новия моден сезон. Какви бижута ни предлагат световните модни дизайнери?

Ако трябва да обобщим с една дума, то това е: ЕДРИ. Да! Колкото по-едри, толкова по-добре! Максимализмът властва като основна модна тенденция. Многоредни или обемисти колиета, широки гривни, парти пръстени, висящи масивни или издължени обеци, екстравагантни брошки. Този моден сезон едрите детайли изпълват фантазията на бижутерите.

 

Материалите, на които залагат модните дизайнери за зимния сезон са кожа, пера, дърво, коноп, камъни, както скъпоценни, така полускъпоценни и синтетични, кристали, мъниста, пайети, перли и разбира се – металът, с неговите многобройни разновидности, който стои в основата на всичко. Благодарение на по-лекото си, в сравнение с благородните метали тегло, новите видове сплав са по-удобни и практични, и това ги прави предпочитани в дизайна на едри бижута, особено при обеците. Само внимавайте за съдържание на никел и олово – то е доказано нездравословно и може да предизвика алергични реакции. За чувствителната кожа, бижутата от стомана остават най-добрата алтернатива.

 

По отношение на цветовете тази есен бижутата са ярки и открояващи се. Червено, лилаво, оранжево, тюркоазено, синьо, зелено, черно и бяло, златисто и сребристо са сред най-актуалните цветове. Естествено, от първостепенно значение е умелото им съчетание. За дръзка и стилна визия дизайнерите комбинират два контрастни цвята. Контрастът между цвета на облеклото и бижутата е особено актуален. В това отношение не е забравена и вечната класика: черно и бяло.

 

А ето и някои от хитовите в тематично отношение тенденции:

 

На първо място са бижутата, вдъхновени от китайския зодиакален календар. 2012 година е под знака на ДРАКОНА, затова все още са актуални всякакви вариации загатващи лика на митичното животно. За новия моден сезон, обаче, моделиерите залагат на следващия зодиакален знак. 2013 година е под крилото на ВОДНАТА ЗМИЯ. Затова змийските мотиви властват като последен хит, особено при пръстените и гривните. Стилизирани змии и крокодили, много злато и тюркоаз изпълват колекцията на Anna Dello Russo.

През новия сезон комбинацията на златист и сребрист метал с естествени или синтетични камъни е продиктувана изцяло от символиката на зодиакалния знак: благосъстояние  и стабилност, характерни за това древно животно. Най – предпочитани цветове при камъните са синьо, зелено, червено, бяло, жълто – кафяво и летният хит – тюркоазено.

 

Друга хитова тенденция са животинските мотиви, вдъхновени най-вече от АФРИКА. Зебри, леопарди, слонове, пуми, пауни и други техни побратими се разхождат по едрите бижута на модните подиуми, най-вече във вид на огърлици тип яка – най-новия тренд на сезона, но също така и като гривни, пръстени и дори обеци. Особено елегантно тези бижута се съчетават със зимните кожени палта и якета. Дизайнерите не се притесняват да декорират бижута от кожа с камъни и перли. Както и да добавят растителни мотиви.

 

Именно растителните мотиви, характерни за романтичния стил, остават като самостоятелна модна тенденция и през този сезон. Интересни модели в този стил ни предлагат Roberto Cavalli и Valentino. Също така запазват позиции и висулките във формата на всевъзможни насекоми, като пеперуди, водни кончета, пчелички и калинки, накацали по колиета, кривни и обеци.

 

Готическата тематика също така продължава да вдъхновява дизайнерите. Изображения на черепи и кръстове продължават да декорират гривни, колиета, висулки, обеци и пръстени. Присъствието им се усеща осезаемо в колекциите на Alexander McQueen и Pamela Love.

 

На върха този сезон са също така ордените и пагоните. Тематиката печели особена популярност при Yves Saint Laurent, Mallarino и Eddie Borgo и други дизайнери. Колиета и висулки с ордени се срещат в изобилие при Oscar de la Renta и Roberto Cavalli, Ashley Pittma предлага обеци и пръстени, декорирани с ордени, а Stella McCartney – висулка във формата на военен медал.

 

Етно стилът в своите различни варианти, така модерен през лятото, запазва позициите си и през есента. Масивни висулки-амулети се срещат при Aurelie Bidermann, а при Isabel Marant е загатнат кънтри стилът. Екзотичните бижутата от колекцията на Chanel Bombay са изпълнени в класически индийски стил.

 

Своята популярност през този сезон възвръщат и камеите. Те присъстват самостоятелно в своя класически вариант в колекцията на Lanvin. А като оригинален детайл се срещат в колекциите на MiuMiu и Amadeo.  

 

Разнообразието на теми, форми, материали и цветове наистина е огромно, така че остава само да изберете подходящото за Вас бижу!

 

                                    

Коя е Мадоната на Феручи

 

 

http://talitha-jewelry.com/bg/visulki-medaljoni-ot-stomana/96-visulkimedaljoni.html

 

Безспорно едно от най-пленителните изображения на Мадоната с Младенеца е образът, създаден от италианския художник Роберто Феручи (1854-1934). Удивителната картина, известна в цял свят като “Уличната Мадона”, е показана публично за пръв път през 1897г. на престижното Изложение за изкуство във Венеция, където е посрещната с овации.

 

Подробности за произхода на картината стават известни случайно, благодарение на усилията на сестра Анджела Мари от Ордена на Свети Джоузеф да открие своите италиански корени. Дъщеря на италианските емигранти Анджелина и Антонио Бово, Мари Бово е седмото от десет деца. Семейството живее спокойно до смъртта на бащата през 1929г., когато майката, оказала се в безизходно положение, без познания по английски и без роднини, на които да разчита за отглеждането на децата изпада в нервна криза и е хоспитализирана. Най-малките четири деца, сред които е и Мари Бово, тогава осемгодишна, са настанени в приюти. В последствие Мари Бово постъпва в Ордена на Свети Джоузеф.

 

През 1984г. издирването й я отвежда в Италия, в дома на две от по-малките сестри на майка й. Леля й Джулия все още живеела в същата тази къща във Венеция, където била израснала заедно със своите 14 братя и сестри. Когато възрастната жена показала на сестра Анджела Мари портрет на нейната майка, монахинята изненадано припознала известния образ на Мадоната на Феручи. Така разбрала, че в детството си майка й е станала модел за известната картина. Малкото братче, което притискала в ръцете си тогава било на една година. След като се свързва с наследниците на Роберто Феручи, сестра Анджела Мари получава някои подробности около създаването на картината.

 

Феручи бил привлечен от грижовността, с която 11 годишната Анджелина се опитвала да защити малкото си братче от студа. Неизвестно как момичето се съгласило да позира и в резултат се появил шедьовърът, наречен от автора “Мадонина”(“Малката Мадона”). След като разказало на майка си за случилото се, тя била така шокирана и възмутена от непристойното поведение на момичето, че го заклела да не казва на никой.

 

Макар, и да не е нарисувана като религиозна творба, картината е възприета от италианците като затрогващ образ на Дева Мария, държаща в ръце своя Син, олицетворение на майчината грижа и всеотдайност. С емигрантската вълна от Италия към САЩ в началото на 20ти век, образът на Мадонина е пренесен и зад Океана, където възторжено е приет.

 

Оригиналът на пленителното изображение изчезва безследно и десетилетия наред е обект на множество издирвания и догадки относно местонахождението си. Най-разпространената версия гласи, че е потънал при пренасянето му от Европа в Новия свят. Образът на Мадоната на Феручи остава жив благодарение на няколко копия. През годините е тиражиран чрез множество репродукции, картички, гоблени, пощенски марки. Благодарение на преобладаващо студените тонове в картината, суровият фон и цялостната атмосфера на бедност, “Мадонина” получава прозвището си “Уличната Мадона”.